Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Palkovics Dániel
3D technológia és mesterséges intelligencia alkalmazása a parodontológiában és a dento-alveoláris rehabilitációban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Palkovics Dániel
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A legújabb technológiai fejlesztések lehetővé tették a számítástechnika alkalmazását a fogászat különböző területein terápiás eljárások tervezése és végrehajtása során. Technológiai vívmányok, mint a digitális képfeldolgozás, a „computer-aided design (CAD)” (3D modellezés), a „computer-aided manufacturing (CAM)” (additív és szubtraktív) és a mesterséges intelligencia (MI) különböző ágai egyre gyakrabban kerülnek be diagnosztikai és terápiás folyamatokba. A parodontológia (1), a dentoalveoláris sebészet, az implantológia (2), az endodontális sebészet (3) és a maxillofaciális sebészet (4) területén a beavatkozások virtuálisan tervezhetőek három dimenziós modellek segítségével. Tervek alapján navigált sebészeti eljárásokat lehet végrehajtani statikus vagy dinamikus rendszerek segítségével. Szék melletti, ún. „Chair-side” rendszerek alkalmazása és 3D nyomtatók egyre szélesebb körű elérhetősége megkönnyíti anatómiai modellek, sebészeti sablonok, fogpótlások és fogszabályzó sínek előállítását az ellátás helyén (point-of-care).
Digitális sebészi tervezés és végrehajtás folyamatát korábban a Mayo Klinikához (Rochester, Minnesota, USA) köthető Matsumoto és munkatársai (2015) publikálták. Korábbi munkáinkban ennek a folyamatnak bizonyos elemeit emeltük át a parodontális és implantológiai sebészeti eljárások tervezési folyamataiba. A jelenleg alkalmazott munkafolyamat a következő lépésekből áll: (i) digitális adatgyűjtés, (ii) digitális adatfeldolgozás, (iii) virtuális sebészeti tervezés, (iv) számítógép által támogatott sebészeti beavatkozás és (v) háromdimenziós posztoperatív kiértékelés.
1. Digitális adatgyűjtés
A fogászat és szájsebészet területén alkalmazott diagnosztikai módszerek meglehetősen jól kidolgozottak. Azonban a hagyományos radiológiai- és klinikai vizsgálómódszerek számos korlátozottsággal rendelkeznek. Az utóbbi években számos szakterület használ 3D diagnosztikus módszereket a hagyományos módszerek hibáinak kiküszöbölésére. A fogászatban leggyakrabban alkalmazott digitális adatgyűjtési módszerek: (i) cone-bean számítógépes tomográfia (CBCT) és intraorális optikai szkennelés (IOS).
2. Digitális adatfeldolgozás
A CBCT és IOS adatok digitális feldolgozásának módszerét korábban metodikai publikációkban és know-how leírásban már részleteztük. A metodika három fő lépése: (i) CBCT szegmentálás, (ii) CBCT és IOS adatok térbeli regisztrációja, (iii) modellek fúziója. Korábban manuális és félautomatikus módszereket használtunk a modellek előálltására, azonban az MI alapú módszerek alkalmazásával ezek a folyamatok nagyrészt automatizálhatók. Az MI alapú módszerek bevezetése csökkentheti a szükséges humán interakció időtartamát és kiküszöbölheti manuális bevitelből eredő hibákat.
3. Virtuális sebészeti tervezés
Különböző sebészeti módszerek különböző tervezési szempontokat igényelnek. Például a parodontális regeneratív eljárások esetében a sebészi tervezés teljesen virtuálisan elvégezhető, ami azt jelenti, hogy az eljárásoknál nagyrészénél nincs szükség 3D nyomtatott sebészeti sablonokra vagy anatómiai modellekre, míg navigált implantátum beültetéshez (statikus navigáció) szükséges műtéti sablonok alkalmazása.
4. Számítógép által támogatott sebészi beavatkozás
Hasonlóan az előző lépéshez, a sebészeti beavatkozások során alkalmazott segédeszközök és a műtétek folyamata nagyrészt a sebészeti beavatkozás típusától függ.
5. Háromdimenziós posztoperatív értékelés
A digitális technológiák új lehetőségeket kínálnak különböző sebészeti eljárások eredményeinek kiértékelésére. A 3D modellezés nemcsak volumetrikus analízist tesz lehetővé, hanem három-dimenziós morfológiai változásokat is képes vizualizálni, így pontosabb képet kapunk a műtéti eljárások után bekövetkező gyógyulási folyamatokról.
Célunk, hogy vizsgáljuk a fent leírt munkafolyamat egyes elemeit a parodontális és dentoalveoláris rehabilitáció területén. Illetve, a korábban leírt módszernek korlátait kiküszöbölve továbbfejlesszük a tervezés során alkalmazott lépéseket.


Jelentkezési határidő: 2025-02-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )