Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Palkovics Dániel
Újszerű eljárások a minimálinvazív regeneratív parodontális sebészetben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Palkovics Dániel
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt 30 évben a regeneratív parodontális sebészi terápiában két párhuzamosan fejlődő útvonal rajzolódott ki. Egyrészt folyamatosan újszerű lebenytechnikák kerülnek leírásra, melyek az invazivitás csökkentését célozzák, másrészt számos fejlesztés összpontosít az alkalmazott regeneratív stratégiára. Az irányított szövetregeneráció (guided tissue regeneration: GTR) eredeti klinikai leírásában barrier membránok alkalmazását kombinálták hagyományos parodontális lebenytechnikákkal. Azonban a membránok felett gyakran előfordult dehiscencia az interdentális területen, ami rontotta a beavatkozások regeneratív potenciálját. A primér sebzárás eléréséhez több szerző javasolta az interdentális midkresztális bemetszés áthelyezését a fogak bukkális vagy palatinális oldalára annak érdekében, hogy megőrizzék a papilla integritását (úgynevezett papilla prezervációs technikák). Ahogy a bioanyagok fejlődtek, és a parodontális regeneráció megvalósíthatóvá vált barrier membránok alkalmazása nélkül is, kérdésessé vált a kiterjesztett lebenyek szükségessége. Cortellini & Tonetti papilla prezervációs lebenyek alapján minimál invazív sebészeti megközelítéseket dolgoztak ki az intraosszer parodontális defektusok regeneratív célzatú kezelésére. A szerzők regeneratív stratégiaként zománc-mátrix-derivátumot alkalmaztak (enamel-matrix derivative: EMD) barrier membránok helyett. Napjainkban a minimál-invazív sebészeti technikák és EMD kombinációja tekinthető gold standardnak az izolált intraosszer defektusok regeneratív célzatú ellátásában.
Nagyobb kiterjedésű intraosszer defektusok esetén azonban, EMD egyedüli alkalmazása nem biztos, hogy elegendő a megfelelő eredmény eléréséhez, ami reziduális parodontális tasakok kialakulásához vezethet. Számos szerző javasolta különböző partikulált graft anyagok EMD-vel történő együttes használatát. A deproteinizált bovin eredetű xenograftok (deproteinized bovine bone minerals: DBBM) alkalmazása a legelterjedtebb, azonban a posztoperatív gyógyulás időnként kiszámíthatatlan lehet a graft részecskék esetleges kötőszövetes enkapszulációja miatt. Alternatívaként autogén csontforgács alkalmazását javasolja az irodalom, azonban minimál-invazív lepényképzés esetén a a csontforgács lokális a primer műtéti területről való gyűjtése bonyolult. Új megközelítésként az autogén fog graftok (autogenous tooth bone graft: ATB) használata is megfontolandó, amely anyag eltávolított fogak őrlésével és kémiai feldolgozásával nyerhető.
Új sebészeti megközelítéseken és új bioanyagok alkalmazásán kívül a technológia fejlődésével pontosabb diagnosztikai és sebészeti tervezés is lehetővé vált. Habár nem rutinszerűen alkalmazott diagnosztikai modalitás a parodontológiában, a cone-beam számítógépes tomográfia (CBCT) számos előnnyel rendelkeznek a hagyományos röntgendiagnosztikai módszerekhez képest. A CBCT felvételek szegmentálása lehetővé teszi a klinikusok számára a dento-alveoláris struktúrák három-dimenziós virtuális modellek előállítását, és ezzel együtt a parodontális intraosszer defektusok három-dimenziós vizualizációját is. Ez lehetővé tesz egy pontosabb sebészi tervezési folyamatot, ahol a metszésvonal, a lebenyeleváció és az alkalmazott regeneratív stratégia minden defektus morfológiához személyre szabható. Emellett, ha CBCT felvételek a regeneratív parodontális sebészet előtt és 6 hónappal a beavatkozás után is készül, akkor a volumetrikus keményszöveti változásokat és a három-dimenziós morfológiai változásokat is lehet értékelni. Habár a CBCT felvételek önmagukban nem alkalmasak az újonnan kialakult szövetek kvalitatív elemzésére, a kvantitatív 3D keményszöveti változások értékelése alaposabb betekintést nyújt a posztoperatív sebgyógyulás jellemzőibe.

Célunk az izolált intraosszer parodontális defektusok kezelésére alkalmazott regeneratív stratégiák hatékonyságának vizsgálata, valamint a 3D technológia használatával a kemény szövetváltozások értékelése.


Jelentkezési határidő: 2025-02-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )