Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Demeter Márton
Bányász Péter
A közösségi média kockázatai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
hadtudományok
Hadtudományi Doktori Iskola

témavezető: Bányász Péter
társ-témavezető: Demeter Márton
helyszín (magyar oldal): Hadtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: HDI


A kutatási téma leírása:

A közösségi média közel két évtizedes múltja számos paradigmaváltást eredményezett életünkben. A különböző platformok folyamatos változása újabb és újabb biztonsági kockázatokat alakított ki, ami várhatóan az új technológiák (virtuális valóság, humán-gép interfész, mesterséges intelligencia stb.) elterjedésével további fenyegetéseket fog jelenteni. A közösségi média katonai, rendészeti, nemzetbiztonsági célú felhasználása napjainkra megkerülhetetlenné vált, ami nem csupán a hibrid műveletekben történő alkalmazásában érhető tetten. A közösségi média platformjain történő befolyásolás megnövelte a demokratikus intézményekbe, a tudományba vetett bizalom erodálásának lehetőségét mind regionális, mind globális szinten. A közösségi oldalak népszerűsége a fentiek okán a kibertérnek, mind hadszíntérnek egy speciális területeként is értelmezhető. A közösségi platformokon zajló interakciók vizsgálata így nem csupán a trendelemzésben, hanem az egyének szintjén is figyelemreméltó lehetőséget biztosít. A 2022. februárjában kitört ukrán-orosz háború közösségi médiában zajló reprezentációja, az érintett szerelők által alkalmazott hibrid műveletek kiemelten fontossá teszik a platformok alkalmazhatóságát.
A kutatás elsődleges célja a közösségi oldalakon zajló lélektani műveletek hálózatelméleti vizsgálata. A hálózatos módszertan segítségével lehetőségünk nyílik a hírek terjedésének vizsgálatára, meghatározhatjuk azokat a kulcsszerepet betöltő személyeket, akiken keresztül ezek a tartalmak káros befolyást eredményezhetnek. Mindezt ötvözve szentiment analízissel, szóbeágyazással, illetve természetes nyelvfeldolgozással, értelmezhetővé válnak azoknak a tartalmaknak a mintázatai, amelyek a társadalom mikro- és makro csoportjainak befolyásolására törekednek. Ebből következően komplexebb, hatékonyabb védekezési megoldások dolgozhatók ki.
- Az álhírek terjedésének mintázatainak meghatározása.
- Az álhíreknek, mint dezinformáció eszközeinek kiberműveletekben betöltött szerepének meghatározása.
- Az álhírekkel kapcsolatos digitális immunerősítés növelése.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )