Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Berek Tamás
Az ABV védelmi támogatás kihívásai a XXI. században, az ABV védelmi támogatás elmélete és gyakorlata, a mentesítés-, valamint a felderítés feladatrendszerének vizsgála

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
hadtudományok
Hadtudományi Doktori Iskola

témavezető: Berek Tamás
helyszín (magyar oldal): Hadtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: HDI


A kutatási téma leírása:

Az elkövetkező évtizedek biztonsági környezetének állapotát – több más meghatározó tényező mellett – az ABV-, a CBRN-fegyvereken, eszközökön kívül olyan, egyébként békés célú ipari vagy kutatási kapacitások nem kellően „őrzött” vegyi, biológiai vagy nukleáris összetevőinek bűnös szándékú felhasználása is ronthatja, melyekről a gondoskodás jegyében összehangolt intézkedéseket kell meghoznia az európai közösség államainak. A hidegháborús időszak vége óta a fegyverzet-ellenőrzés területén tett erőfeszítések ellenére sajnos elmondható, hogy a tömegpusztító fegyverek és a célba juttató rendszereik elterjedése, valamint fejlesztése nem állt meg. A NATO 2012-ben kiadott ABV-védelmi irányelve egyértelműen kifejezi, hogy a tömegpusztító fegyverek proliferációjának megakadályozására irányuló törekvések nem váltották be a hozzájuk fűződő reményeket. A biztonságpolitikai szakértők a korábbi fegyverkezési verseny hozományaként napjainkra új típusú veszélyforrásként jelölték meg az ABV-fegyverek és -eszközök gyártásához szükséges anyagok, szellemi termékek proliferációjából fakadó fenyegetést. Az ellenőrzés alól kikerült és kisebb felfegyverzett csoportok tárházát bővítő ABV-eszközök szerepet kaphatnak a helyi konfliktusokban vagy a terrorakciókban.
A katonai műveletek ABV környezete meghatározza azt, hogy a jövő műveleteit a műveletekben résztvevő erők ellen irányuló ABV fegyverek alkalmazásának kockázatával kell tervezni és vezetni. Erőinknek nemcsak a hagyományos támadásokkal szembeni védelemre kell képesnek lenni, a parancsnokoknak jártasnak kell lenni a katonai műveletek vezetésében ABV környezetben is, huzamosabb időn keresztül. A technikai eszközrendszer tekintetében bekövetkezett változások, valamint az összfegyvernemi alegységek átstrukturálódása következtében kialakult változások megkövetelik az ABV támogatás feltételeinek vizsgálatát. Békeműveletekben való tevékenység esetén sem zárható ki a kontingensek ABV behatások alá kerülése. A válság eszkalálódása vagy elmélyülése esetén a műveletek egyre inkább közelítenek jellegükben a háborús, harctéri körülményekre kidolgozott eljárásokhoz, ami hatással bír az ABV támogatás feladataira is.
Főbb célok:
• A katonai műveletek globális, valamint közvetlen ABV környezetének elemzését követően új harcászat-hadműveleti elvek, eljárások kidolgozása.
• Új eljárások kidolgozása az ABV védelmi feladatok ellátására felkészítő kiképzés fontos elemeinek kapcsolatában a NATO szabványok által meghatározott követelmények, valamint az ABV rendszabályok tükrében.
• A MH katonái, valamint alegységei harckiképzésének keretében megvalósuló általános ABV felkészítés valóságot megközelítő körülményeinek kialakításának feltételrendszerének kidolgozása.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )