Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A betegségtudat narratív vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Sélleyné Gyuró Mónika
webcím: http://doktoriiskola.etk.pte.hu/
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

"A narratíva klinikai alkalmazását Bálint (1991), Kleiman (1989), Brody (2002), és Montgomery Hunter (1993) is felismerte. A narratíva alkalmazása arra a hipotézisre épül, hogy az orvosok betegség fogalma és kommunikációja másfajta narratív logikát követ, mint a betegeké. A hagyományos orvos-beteg kommunikációban, mint például a diagnózis felállítás, a beteg “hangja” elveszik a dialógusban. A narratív alapú megközelítés éppen ezért kiegészíti a bizonyíték alapú gyógyító folyamatot azzal, hogy a személyes tapasztalat fontosságát hangsúlyozza és elemzi.
A narratív alapú orvoslás és egészségügyi ellátás olyan antropológiai, filozófiai, nyelvészeti tudományágak empírikus megközelítését alkalmazza, amelyek magyarázattal tudnak szolgálni az egészség-betegség szubjektív és objektív nézőpontjai, a személyes és intézményi, valamint társadalmi dimenziói között.
A betegségek és traumatikus események alapvető meghatározója az értelem-alkotás folyamata. E folyamat formai megnyilvánulása a narratíva, amely olyan ok-okozati és temporális keretet nyújt az olvasó számára, amelyből az elbeszélő személyisége, indítékai és világlátása feltárul. A spontán elbeszélt történetek és narratív interjúk olyan természetes megnyilatkozásai a betegeknek, amelyek őszinte , átélt élményekkel és adatokkal szolgálhatnak a kutatók számára. A kvantitatív kutatások kérdőíves kérdezéstechnikája nem minden esetben tudja feltárni a betegek legszemélyesebb véleményét és gondolatait egy adott problémáról vagy helyzetről. A narratív interjúk alkalmazása ezt a korlátot próbálja feltörni és magyarázattal szolgálni adott élethelyzetekre.
A narratív elemzés és interpretáció nem tisztán tudományos diszciplína, noha a társadalomtudományok által alkalmazott technikák a mintavételezés és adatfeldolgozás szigorú szabályait követik. Azonkívül a spontán verbális megnyilvánulásokon alapuló elbeszélések objektív nyelvi anyaggal szolgálnak a kutatók számára és a kvalitatív elemzési technikák alkalmazása kimeríti a tudományos kutatás kritériumait.
A betegek szempontjából a történet elbeszélés saját maguk és betegségük jobb megértését, a szakemberek szemszögéből a betegek indítékainak és érzéseinak azonosítását jelentheti, valamint betegségük rejtett aspektusainak felismerésére is fényt deríthet.
"

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )