Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Müller Anetta
Egészségturisztikai kutatások: egészségturisztikai vállalkozások sikertényezőinek és az egészségturisztikai szolgáltatások minőségének vizsgálata, szolgáltatásmenedzsment

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Müller Anetta
webcím: http://doktoriiskola.etk.pte.hu/
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

Hazánk turisztikai fejlődésének záloga az egészségturizmus, mely a turisztikai termékünk egyik „zászlóshajója”. Hazánknak kedvező adottságai vannak az egészségturisztikai szektor-ban, hiszen nagyon gazdagok vagyunk a különböző gyógytényezőkben. Az országunk terüle-tének 80%-a alatt megtalálható ugyanis a termálvíz. A termálvíz adottságaink világviszony-latban is jelentősnek mondhatók, hiszen csak néhány ország előz meg bennünket. A termálví-zen kívül a gyógybarlangjaink, a mofetta, a gyógyiszaplelőhelyeink és a klíma is a gyógytényezőink sokszínűségét gazdagítják. A hazai orvos és egészségügyi képzés magas színvonala, valamint a szakembergárda hazai és nemzetközi elismertsége szintén a kedvező adottságainkat jelentik. Az orvosi turizmusban elért eredményeink versenyképessé teszik ha-zánkat a nemzetközi piacon is.
Az egészségturizmus napjainkban nagyon aktuális téma, hiszen az Új Széchenyi Terv fejlesztési prioritásként kezeli ezt a területet hiszen a Gyógyító magyarország-egészségipar fejlesztése hangsúlyozottan megjelenik. Ezen belül az egészségturizmus, a termékfejlesztés az ehhez kapcsolatos marketingtevékenység hangsúlyosan megjelenik. Az egészségturisztikai termékfejlesztésben a hagyományos gyógytényezőkre (elsősorban gyógyvízre) épülő vízbázisú egészségturizmus és az orvosi szolgáltatásokra épülő gyógyturizmus kap prioritást.
Az egészségturisztikai fejlesztésekkel hazánkban megvalósult kínálatbővítés és minőségi ter-mék-és szolgáltatásfejlesztés szintén javult hazánk nemzetközi versenyképessége.
Az egészségtudatos magatartás terjedése miatt az emberek egyre nagyobb keresletet támasz-tanak az egészségturizmus különböző termékei és kínálati elemei iránt. A turizmus korunk egyik legfontosabb, legjövedelmezőbb iparága, melynek fejlődése szinte töretlen. Bár a 2009-es válságban a Világ turistaérkezéseinek a száma 4,4%-kal csökkent az előző évhez képest, a 2010-es évben a turistaérkezések száma 938 millióra nőtt, mely 6,6%-os forgalombővülést je-lentett.
A turizmusban egyre inkább a magas minőségű szolgáltatások iránti növekvő keresletet ta-pasztalhatjuk. A jövőben az európai turisztikai desztinációk termék és márkafejlesztését a magas színvonalú, minőségi szolgáltatásokra, az innovatív termékekre, a jó ár-érték arányra kell alapozni.
A turizmusban az egyediség, az egyedi arculat és turisztikai márka napjainkban a versenyké-pesség egyik legmeghatározóbb eleme. Mára nem csupán a mediterrán homokos tengerparti desztinációk és egzotikus helyek jelentik a vonzerőtényezőt a turisták számára, hanem egyre inkább megnő a kereslet azok iránt a desztinációk iránt is, melyek egyediségükkel valami újat vagy újszerűt tudnak nyújtani.

A kutatási téma keretében bemutatásra kerül az egészségturizmus fogalma, területei, piaci környezete, az egészségturizmus keresleti és kínálati trendjei, a versenyképesség eleme, a szolgáltatások minőségi paraméterei. Az egészségturisztikai szolgáltatók: fürdők, élményfürdők, wellness és gyógyszállodák, egészségügyi (oep vagy co payment) szolgáltatók keresleti-kínálati tényezőinek, termékfejlesztésének, versenyképességének, marketingkommunikációjának elemzése.
Lehetőség nyílik az egészségturisztikai kutatások turisztikai desztinációra (város, kistérség, régió, stb) vonatkozó elemzésére, feldolgozására.
A hallgatók megismerkednek az egészségturisztikai kutatásokkal, statisztikai adatok elemzésével és értékelésével. Időszaki adatokból a trendszámítás és az előrejelzési trendek számításával megismerik a kereslet és kínálat prognosztizálását. A kérdőíves kutatásokkal a szolgáltatók minőségi paramétereinek, a vendégelégedettség mérésének lehetőségeitsajátítják el.

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )