Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Népegészségügy jelentősége

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Molnár Kornélia
webcím: http://doktoriiskola.etk.pte.hu/
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola helyszín rövidítés: EDI
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

Népegészségügy jelentősége

Significance of public health

"A mesterképzésen sikeresen helyt álló olyan szakemberek képzése a cél, akik a népegészségügyi tevékenység tudományos alapját jelentő és ahhoz kapcsolódó módszertani és gyakorlati ismeretek birtokában képesek a lakosságot sújtó betegségek megelőzésére, a lakosság egészségi állapotának javítására, helyreállítására, felhasználva a szakmai, össztársadalmi és ágazatközi együttműködés erejét.

Az 1960-as években kezdték külföldi szakemberek felfedezni, hogy a magyar lakosság egészségi állapota koránt sem olyan jó, mint amilyennek feltüntették. 1986-ban jelent meg az első olyan cikk, amelyben utaltak arra, hogy talán többet kellene az egészséggel foglalkozni. A témában 1989-90-ben jelent meg az első, szakemberek által készített könyv. A kilencvenes évtized közepén fogadta el a Kormány az ún. „Kertai” Népegészségügyi Programot. Az EU-hoz való csatlakozás adott erőt a népegészségügyi programok megvalósításának.
A célzott lakossági programok közül legjobban, de nem eléggé jól, működik a mammográfiai program.
Az első népegészségügyi képzés 1996-ban indult Magyarországon, ma már főiskolai végzettséggel rendelkezők számára is elérhető.

A Ph.D. képzés részletesen taglalja az egészség fogalmának alakulását:

Az egészség hagyományos, történelmi megközelítésben:
a betegség hiányát jelenti, egészséges az, aki nem beteg.
WHO megfogalmazásában (idealista): a teljes testi, lelki, szociális jólét állapota, nem csupán betegség, vagy nyomorékság hiánya, melyet nemre, korra, szociális igényekre és egyénileg kell meghatározni.
Realista megfogalmazásban: az egyén biológiai működése, valamint a kora és neme szerint a társadalom által elvárt és/vagy elérhető biológiai működése közötti megfelelősség, amely vonatkozik a szociális állapotra is. Meghatározzák az igények is, mert egy magas igényt támaszt, amelyet nem tud elérni, ezért nem egészséges, mert igénye nincs kielégítve, tehát lelkileg sérült.
Az egészség eszköz és nem cél az élet kiteljesedéséhez, az egészség tehát és ezért fejleszthető, így különös jelentőséget kap a terület szakembereinek munkája.

A képzés során elemzésre kerülnek
Az egészségi állapotot meghatározó tényezők:
1. 45 %-ban az életmód (táplálkozás, mozgás, stressz – megfelelő stressz kezelés, megfelelő alvás, pihenés, egészséges szexualitás, dohányzás - alkoholfogyasztás - drogfogyasztás kerülése).
2. 15 %-ban az egészségügyi ellátás (mindenki számára elérhető legyen a magas szintű ellátás).
3. 20 %-ban a genetikai tényezők,
4. 15 %-ban a környezeti hatások (a magyarországi környezetszennyezési határértékek gyakran 5-10-szeresei a nyugati országok határértékeinek),
5. 5 %-ban az ország egészségpolitikája, szociálpolitikája, GDP-je.


Vizsgálva az egészség Maslowi lépcsőjét elemzésre kerülnek a következő területek (egészség determinánsok):
• jól-lét
• megelőzés, egészséges életmód, preventív medicina
• egészségügyi és szociális ellátás megfelelő szolgáltatás
• egészség tudatossága, az egészséget befolyásoló tényezők fel és elismerése
• lelki, szellemi túlélés, önbecsülés, önértékelés => a magyarokra jellemző az önbizalom hiány

A kurzus a prevenció fogalmának meghatározásán keresztül jut el a betegség megelőzés szintjeinek taglalásáig:
A prevenció azon tevékenységek összessége, amelyek a
- betegség incidenciájának minimálisra szorítását
- vagy megjelenésének késleltetését,
- szövődményeinek mérséklését eredményezik.

Primer prevenció(elsődleges megelőzés):az egészség általános védelme,
egészségkárosodás, betegség bekövetkezésének megelőzése
Szekunder prevenció(másodlagos megelőzés):a betegség, vagy az azt megelőző kóros állapotok korai felismerése, azzal a céllal, hogy a kezelés minél előbb megkezdődhessen.
Tercier prevenció (harmadlagos megelőzés): a sérülés, megbetegedés kapcsán a szövődmények, tartós károsodások, rokkantság kialakulásának megelőzése, rehabilitáció

A képzés tehát muníciót ad hallgatóinak ahhoz a munkához, melynek eredményeként az ország lakossága tudatosan védi meg egészségét az össztársadalmi összefogás segítségével, eleget téve az alábbi definíciónak, a „nem tiltani, hanem útmutatást adni” alapelv alkalmazásával:
A „health promotion” definíciója: az emberek képessé tétele arra, hogy ellenőrzést gyakoroljanak saját egészségük felett, és azt fejlesszék. Nem egyszerűen egészségnevelés vagy prevenció, hanem az egészség megtartására és fejlesztésére irányuló tudatos magatartásformák és szemlélet módok összessége.
"

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )