Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vitrai József
Az egészségfejlesztés új irányai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Vitrai József
webcím: http://doktoriiskola.etk.pte.hu/
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

Az egészségtudományok illetve az egészségfejlesztéshez kapcsolódó más szakterületek, mint például a társadalomtudományok, vagy a rendszertudomány az utóbbi évtizedekben komoly fejlődésen mentek keresztül. (Rutter et al., 2017) Ennek következtében az egészségfejlesztés elméletében és gyakorlatában is új elemek kaptak hangsúlyt, vagy kerültek ismét az előtérbe.

Új elemként említhető rendszerszemlélet egyre nagyobb térnyerése mind az elméleti megközelítésben, mind a rendszervizsgálati módszerek, mint például a hálózatelemzés, vagy a dinamikus rendszermodellezés alapján történő hatáselemzés. (Davahli, Karwowski, & Taiar, 2020)

Az Ottawai Charta alapvető eleme, a partnerség az elmúlt három évtized alatt háttérbe szorult, leginkább csupán a kinyilatkoztatások szintjén jelent meg, viszont az utóbbi időben ismét előtérbe került az egészségfejlesztési programok megvalósításával kapcsolatban (WHO terminológiával coalition of partners; CoP). (Vitra et al., 2020)

A javasolt kutatási téma a népegészségügy és az egészségfejlesztés XXI. századi fejleményeire fókuszál, és vizsgálatának fő kérdése, hogy az egészségfejlesztés elméletében és gyakorlatában milyen változtatása szükségesek ahhoz, hogy az egészséges életmód a lakosságban a jelenleginél sikeresebben terjedjen el, és a lakó- és munkahelyi környezet egyre inkább egészséget támogatóvá váljon.

A kutatás első szakaszában a hallgatók elmélyítik ismereteiket az egészség komplex meghatározottsága (egészségmodellek fejlődése, komplex egészségmodell), társadalmi beágyazottsága (egészségkultúra, egészségegyenlőtlenségek), a viselkedésváltoztatás (COM-B modell, nudging és insight), a komplex beavatkozások (komplex társadalmi problémák, részvételiség, komplex programok, egészségtervezés), és az egészségfejlesztési programok értékelése (megvalósítás-szempontú, komplex beavatkozások értékelése, realisztikus értékelés) témákban.

A felkészülési szakaszt követően a hallgatók egyéni érdeklődésükhöz illeszkedő kutatási résztémát választanak és mintegy esettanulmányként meg is valósítják. Ez segíti őket ahhoz, hogy a korszerű egészségfejlesztés elméleti és gyakorlati ismereteit készségszinten sajátítsák el, és a gyakorlatban alkalmazzák a jövőben.

Hivatkozások

Rutter, H., Savona, N., Glonti, K., Bibby, J., Cummins, S., Finegood, D. T., Greaves, F., Harper, L., Hawe, P., Moore, L., Petticrew, M., Rehfuess, E., Shiell, A., Thomas, J., & White, M. (2017). The need for a complex systems model of evidence for public health. Lancet (London, England), 390(10112), 2602–2604. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(17)31267-9

Davahli, M. R., Karwowski, W., & Taiar, R. (2020). A System Dynamics Simulation Applied to Healthcare: A Systematic Review. International journal of environmental research and public health, 17(16), 5741. https://doi.org/10.3390/ijerph17165741

Vitrai, J., Bíró, É., Girán, J., Kollányi, Zs., Pipicz, M., Somhegyi, A., Várfalvi, M. (2021) Milyen legyen a népegészségügy legújabb iránya? Vitaindító az új népegészségügyi szemlélet sajátosságairól. Egészségfejlesztés, 62(1):81-94.

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )