Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Krisztina
Heterogén környezet baktériumokra való hatásának vizsgálata mikrofluidikai eszközökkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Nagy Krisztina
webcím: https://brc.hu/en/research/institute-of-biophysics/bionanoscience-research-unit/biophotonics-and-biomicrofluidics-research-group
helyszín (magyar oldal): ELKH SZBK Biofizikai Intézet
helyszín rövidítés: SZBK


A kutatási téma leírása:

A mikroorganizmusok természetes élőhelyeit dinamikus kondíciók jellemzik. A különböző környezeti (fizikai és (bio)kémiai) faktorok heterogén térbeli és időbeni eloszlást mutatnak. Ez a környezeti heterogenitás rengeteg biológiai folyamatot befolyásolhat, mely több szinten is megnyilvánul, kezdve az egyedi sejtektől a populációkon át egészen az ökoszisztémákig.
Laboratóriumunkban mikrofabrikációs és mikrofluidikai módszerek segítségével modellezzük a természetes élőhelyek összetettségét. Pontosan tervezett, jól meghatározott mikrokörnyezeteket hozunk létre, és ezekben a rendszerekben vizsgáljuk a baktériumok viselkedését: kommunikációját, úszását, térbeli eloszlását, növekedését és evolúcióját. Jelenlegi kutatási irányok:
1. A környezeti heterogenitásnak (pl. kémiai gradiensek jelenlétének) fontos szerepe lehet az antibiotikum rezisztencia gyors kialakulásában. Mikrofluidikai eszközökkel vizsgáljuk különböző hatásmechanizmusú antimikrobiális szerek koncentráció gradiensének hatását baktériumokra. A következő kérdésekre keressük a válaszokat:
− Van-e az antibiotikumoknak kemoeffektor hatása?
− Hatással van-e az antibiotikum gradiens jelenléte a rezisztencia evolúciójára? Felgyorsítja-e az evolúciós folyamatokat? Ha igen, hogyan befolyásolják ezt különböző fizikai-kémiai paraméterek?
− Lehet-e a kemotaxisnak szerepe a rezisztencia kialakulásában?
− Milyen genetikai változások vezetnek rezisztenciához antibiotikum gradiensben?
− Milyen fenotípus jellemzőket azonosíthatunk az evolvált baktériumtörzsek esetén?
2. Egy érdekes és fontos biológiai kérdés az, hogy a sejtek jellemző paraméterei hogyan változnak egy genetikailag homogén populáció növekedése során, illetve miként jelenik meg a fenotípus heterogenitása egyetlen sejt leszármazottai között. A fenotípusos heterogenitás hozzájárul a gyorsan változó környezethez való alkalmazkodáshoz és az adott populáció túléléséhez. A heterogenitás rengeteg formája közül kutatásaink a következő két témakört érintik:
− Stressz (pl. antibiotikum kezelés) hatására bekövetkező változások.
− A jelmolekulákkal történő bakteriális kommunikációban (quorum érzékelésben), és a quorum-érzékelés-függő folyamatokban megnyilvánuló fenotípusos heterogenitás.
Ezekhez a vizsgálatokhoz olyan mikrofluidikai eszközöket készítünk, melyekkel egyes sejteket tudunk csapdázni, és hosszú távon (akár sok száz generáción át) követni jól meghatározott mikrokörnyezetben.

előírt nyelvtudás: angol

Jelentkezési határidő: 2024-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )