Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mellkassebészeti műtétek során alkalmazott lélegeztetési stratégiák és a posztoperatív felépülés közötti kapcsolat vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Szabó Zsolt
helyszín (magyar oldal): Príma Anesztézia Kft.
helyszín rövidítés: KRÉKF


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt harminc évben az ún. ERAS „enhanced recovery after surgery” protokoll új megvilágításba helyezte a minimál invazív perioperatív technikákat. Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a kisebb perioperatív stressz csökkenti a perioperatív szövődmények számát és rövidíti a kórházi tartózkodást.
A video asszisztált thoracoscopiás minimál invazív sebészet (VATS) elterjedt és világszerte elfogadott beavatkozássá vált a mellkassebészetben az elmúlt évtizedekben. Hagyományosan, az ilyen típusú műtétekhez a tüdőfelek izolált, pozitív nyomású lélegeztetését („one lung ventilation”, OLV) dupla lumenű tubussal vagy bronchus blokkerrel végezzük. Azonban mind elterjedtebbé vált egy újszerű aneszteziológiai eljárás, az intubáció nélküli thoracoscopia („non-intubated thoracoscopic surgery”, NITS), amely során a betegen intravénás anesztéziai és regionális anesztéziai technikák kombinációjával, a spontán légzés megtartásával végzünk VATS műtéteket mediastinális tumorok eltávolításához, anatómai rezekciókhoz (1) (2) Az elmúlt években megjelent közlemények és munkacsoportunk nagy esetszámon alapuló tapasztalatai alapján a NITS egyértelmű limitációit (magas BMI, légútbiztosítás nehézségei, esetleges kiterjedt rekeszmozgás, légúti izolációt igénylő műtétek) egy, a két módszert ötvöző új műtéti eljárással (SVI- spontaneous ventilation with intubation) helyeztük új alapokra. (3)
A NITS a hagyományos aneszteziológiai technikáknak egyenrangú alternatívájává válhat, mivel nem találtak jelentős különbséget, sem a sebészi és aneszteziológiai alkalmazhatóságban,
sem a kimenetelben (4)(5)
Kutatási programunk célkitűzése, a NITS,a VATS és az SVI technikával végzett mellkassebészeti betegek perioperatív állapotának széleskörű oxigéndinamikai összehasonlító vizsgálata, amely során a minimál invazív technikák használata által okozott kisebb sebészi stressz és a kedvezőbb perioperatív szövődményráta kapcsolatát kívánjuk feltárni.
A munkaprogram során standard onkológiai rezekción áteső betegek összehasonlító perioperatív vizsgálatát végezzük a VATS, NITS és SVI csoportban az alábbi végpontokkal:
• Perioperatív oxigenizációs és hemodinamikai paraméterek
• Kórházi tartózkodás ideje
• Mellkascsővezés ideje, drainált folyadék mennyisége
• Vizuál analóg skála (VAS) változása
• Szövődmények
Hivatkozások:
1. Chen KC, Cheng YJ, Hung MH, Tseng YD, Chen JS. Nonintubated thoracoscopic
surgery using regional anesthesia and vagal block and targeted sedation. J Thorac Dis.
2014 Jan;6(1):31–6.
2. Wang B, Ge S. Nonintubated anesthesia for thoracic surgery. J Thorac Dis. 2014
Dec;6(12):1868–74.
3. Furák J, Szabó Z. Spontaneous ventilation combined with double-lumen tube intubation
in thoracic surgery. Gen Thorac Cardiovasc Surg [Internet]. 2021;69(6):976–82.
Available from: https://m2.mtmt.hu/api/publication/31827074
4. Pompeo E, Sorge R, Akopov A, Congregado M, Grodzki T. Non-intubated thoracic
surgery-A survey from the European Society of Thoracic Surgeons. Ann Transl Med.
2015 Mar;3(3):37.
5. Tacconi F, Pompeo E. Non-intubated video-assisted thoracic surgery: Where does
evidence stand? J Thorac Dis. 2016 Apr;8(Suppl 4):S364–75.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )