Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Új típusú, hatékony prebiotikum-kombinációk kifejlesztése növényi rostokból új biotechnológiai eljárással

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kiss Attila
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem MÉK, Agrár- és Élelmiszeripari Tudáshasznosítási Központ (4032 Debrecen, Böszörményi út 138.)
helyszín rövidítés: A/53


A kutatási téma leírása:

A munka során új, egészségvédő hatású takarmány és élelmiszer termékek fehérjéinek és egyéb bioaktív hatóanyagainak a felszívódását elősegítő hatóanyag-kombinációkat hozunk létre. Egyedi prebiotikum-kombinációkat fejlesztünk ki növényi rostokból, és speciális poliszacharidokból, új biotechnológiai eljárással, amelyek kiemekedő hatékonysággal támogatják a probiotikus baktériumok elszaporodását. Eltérő enzimek szénhidrátbontó képességének összehasonlító elemzése által lehetővé válik a leghatékonyabb enzim és folyamat kiválasztása, illetve a képződött degradációs termékek sokrétű vizsgálata.
Az újonnan kifejlesztett prebiotikum kombinációk, mind a humán táplálkozásban, mind monogasztrikus haszonállatok takarmány kiegészítéseként is alkalmazhatóak lesznek. Továbbfejlesztett, nagy hatékonyságú enzimes eljárásokkal a prebiotikumok hatékonyan előállíthatók, akár ipari volumenben is. A konkurens termékekhez képest előnyt jelent, hogy a kidolgozott anyagok a versenytársak termékeihez viszonyítva jóval sokrétűbb hatásvizsgálaton mennek keresztül, így a leghatékonyabb komponens-kombinációkat tudjuk kiajánlani. Speciális oligoszacharidok biológiai hatékonyságát befolyásoló tényezők tanulmányozása révén mód nyílik a szénhidrát jellege és a lánchosszúsága közti összefüggések feltárására.
A növényi rostanyagokból olyan prebiotikumokat hozunk létre, melyek optimális kombinációja az eltérő szerkezetüknek köszönhetően a vastagbél teljes szakaszán képesek kifejteni jótékony hatásukat.
A különböző szerkezetű oligoszacharidok és az enzimdegradáció termékei prebiotikus hatásspektrumának vizsgálatát szimulált vastagbél mikrobiota alkalmazásával valósítjuk meg.

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
proaktivitás
magas szintű problémamegoldó és kommunikációs képesség
önálló, precíz munkavégzés
csapatmunka

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )