Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tóth András
Bányász Péter
A létfontosságú rendszerelemek kiberbiztonsága

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Bányász Péter
társ-témavezető: Tóth András
helyszín (magyar oldal): Doctoral School of Military Engineering
helyszín rövidítés: DSME


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
Az információs környezet katonai dimenzióban való megjelenése megváltoztatta a hadviselést. A létfontosságú rendszerelemek a kiberhadviselés alapvető célpontjává váltak, azonban ezen rendszerek kitettsége nem csupán az állami hátterű támadók esetében értékelődtek fel, hanem a kiberbűnözés, a kiberterrorizmus során is növekvő kitettséget tapasztalunk. A világ számos ipari területén exponenciálisan növekszik a SCADA rendszerek használata. Az információs és kommunikációs technológia fokozott és jelentős növekedése arra kényszeríti a szervezeteket, hogy SCADA rendszereiket a szabadalmaztatott technológiáról, és a protokollalapú rendszerekről az internetalapúakra állítsák át. Ez a paradigmaváltás megnövelte a SCADA rendszereket célzó kockázatokat is. A kritikus infrastruktúrában számos szervezet telepített SCADA/ICS rendszert a folyamatok vezérlésének és az adatgyűjtésnek az automatizálására. Ezek a rendszerek nagy értékű célpontokká váltak az üzleti műveletek megzavarására törekvő támadók számára. Mindemellett a sikeres kibertámadások megbéníthatják a belső folyamatokat, pénzügyi veszteségeket okozhatnak, és potenciálisan emberéleteket is követelhetnek. A vállalati információs rendszerek tesztelésében részt vevő biztonsági szakértők többsége feltárta, hogy a külső támadások elleni védelem nem megfelelő, és az ipari hálózatok nincsenek megfelelően elszigetelve a vállalati rendszerektől.
A tudományos probléma a kibertámadások számának, módozatainak egyre szélesebb köréből ered, amellett, hogy egyre több eszköz csatlakozik a hálózatokra. Azonban kiemelendő, hogy ipari rendszerekről beszélünk, amelyek a létfontosságú rendszerelemek alappillérei, így a mindennapi életben fontos szerepet játszanak. Amennyiben egy ilyen rendszer sérül, vagy működése megszűnik annak beláthatatlan következményei lehetnek.

előírt nyelvtudás: english

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )