Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dobor József
Pátzay György
Magyarország víz-, talaj- és levegő-készletének minőségét károsan befolyásoló ipari (vegyi, biológiai, radiológiai) balesetek elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Pátzay György
társ-témavezető: Dobor József
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Magyarország jelentős vízkészlettel rendelkezik. Az ivóvíz megfelelő minőségben és mennyiségben történő biztosításához szükséges az ország forrásainak (az vízbázisok) és a készleteinek megőrzése. A veszélyes ipari tevékenységek a vízminőséget nem befolyásolhatják rossz irányban. A naponta megvalósuló különböző ipari (különös figyelemmel az élelmiszeriparra, a vegyiparra, és a gyógyszeriparra) műveletek során az ivóvíz megfelelő minőségben és mennyiségben történő előállítása (szolgáltatása) nem sérülhet.
A környezetet felépítő környezeti elemek (talaj, víz, levegő) állandó, sérülékeny kapcsolatban vannak egymással. Bármilyen vegyi, biológiai, és radiológiai káresemény során kerülhet a környezetbe kisebb-nagyobb mennyiségben veszélyes anyag, amely eljuthat a vízbázisokhoz, vagyis a vízkivételi forrásokhoz. A víz minőségét károsan befolyásoló események mindenkit érinthetnek, hiszen naponta egy ember, átlagosan 150 liter ivóvizet használ fel hazánkban. Amennyiben rendkívüli környezetszennyezés történik, úgy előfordulhat, hogy az kihat a lakosságra. Napjainkban, hazánkban, évente megközelítőleg 25 ipari baleset történik, s ezalatt előfordulhat, hogy környezetünk elszennyeződik.
Kutatási célkitűzések:

Nemzetközi szakirodalom alapján vegyi, biológiai és radiológiai ipari balesetek bemutatása, és elemzése;
A kárhelyszíni, helyes mintavételi módszerek alkalmazásának kidolgozása és fejlesztése;
Víz-, talaj- és levegőminták környezetanalitikai elemzési lehetőségeinek ismertetése a katasztrófavédelemnél rendszeresített eszközökkel, néhány „éles” minta analízise, és a mérési eredmények értékelése;
A vízminőséget veszélyeztető ipari tevékenységek bemutatása. Az elmúlt évtizedekben bekövetkezett, környezetszennyezéssel járó ipari balesetek ismertetése (nemzetközi, és külföldi példák);
Az iparbiztonságot támogató környezetvédelmi lehetőségek és fejlesztési lehetőségeik;
A vízminőség-védelem és az iparbiztonság magyarországi helyzetének ismertetése;

Nemzetközi alapelvek és módszerek bemutatása;
A vízbázisok védelme, elhelyezkedése, sérülékenysége;
Környezeti elemek szennyeződéséből eredő vízminőségi problémák, és megoldási lehetőségeik.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

Konkrét műszaki követelményeken alapuló eljárás és módszertan, üzemeltetői és hatósági műszaki eszközrendszer kidolgozása – a tudományos célkitűzéseknek megfelelően – a hazai iparbiztonsági jog-, intézmény-, eljárás és eszközrendszer, továbbá az iparbiztonsági feladatrendszer harmonizálására, további egységesítésére, optimalizálására és fejlesztésére.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )