Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Varga Ferenc
Bérczi László
Tűzvédelem műszaki kutatása-fejlesztése a katasztrófavédelem rendszerében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Bérczi László
társ-témavezető: Varga Ferenc
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Az emberiség történetét végigkíséri a tűz. A szabályozott környezetből való kitörése többnyire pusztulással, az emberi élet, az anyagi javak veszélyeztetésével jár. A tűzvédelem feladata a tűz okozta veszélyeztetés minimalizálása, az emberi élet, az anyagi javak védelme. Ez a tevékenység a tűzvédelem három szakterületének - tűzmegelőzés, mentő tűzvédelem, tűzvizsgálat -, szoros együttműködésével valósul meg.
A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: katasztrófavédelmi törvény) hatályba lépése mélyreható változásokkal járt a katasztrófavédelmi szervek feladatai, működése tekintetében. A törvény kimondja, hogy a tűzoltás, műszaki mentés állami feladat.
Az egységes szervezetben az egységes feladatellátás könnyebben, a költséghatékonyság szem előtt tartásával valósítható meg és a szervezeti felépítés előnyt jelent a szakmai irányítás szempontjából is.
A magas szintű tűz elleni védekezéshez szükséges a megelőző és a mentő tűzvédelem jog- és intézményrendszerének hatékony működése, a változó sokszor extrém körülményekhez igazított tűzoltástaktika és műszaki mentési eljárásrend biztosítása, valamint a biztonságos beavatkozások személyi és technikai feltételeinek rendelkezésre állása. Az extrém körülmények közötti tűzoltói beavatkozások esetében a jellemző veszélyforrásokhoz kell igazítani mind a beavatkozások taktikáját (eljárásrendjét), mind pedig a biztonságos beavatkozás személyi és technikai feltételeit.
Kutatási célkitűzések:

1. A 2012. évben megújult katasztrófavédelmi rendszeren belül a tűz elleni védekezés jog- és intézményrendszerének értékelését követően megvizsgálni és értékelni a megelőző és a mentő tűzvédelem átalakulásának hatását a jog-, szervezet és intézményrendszer hatékonyabb működésére, valamint a tűzoltói beavatkozások és műszaki mentések volumenére.
2. Az újszerűen kialakuló eljárás, műszaki-technikai eszközrendszer és jogalkalmazási módszertan kifejlesztése, és állandó korszerűsítése, az eredmények mérése a sikeres működés érdekében.
3. A tűz elleni védekezés korszerűsített jog-, szervezet és intézményrendszerére épülő tűzoltás-taktikai eljárási feltételek jelenlegi fejlesztési irányait beazonosítani, majd azokat részletesen elemezni az extrém körülmények közötti, főként a talajszint alatti, tűzoltói beavatkozások biztonságára ható tényezőket, a tűzoltás-taktikai elveket és eljárási rendet.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
Konkrét ajánlások kidolgozása a hazai jog-, intézmény-, eljárás és eszközrendszer, továbbá a tűzvédelmi feladatrendszer harmonizálására, további egységesítésére, optimalizálására és fejlesztésére.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )