Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szoboszlay Sándor
A környezetbiztonságot veszélyeztető kémiai és biológiai kockázatok azonosítására és kezelésére alkalmas módszerek fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Szoboszlay Sándor
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:

A környezetbe egyre több olyan növekvő jelentőségű mikroszennyező anyag (EMP) kerül, pl. nano-formulázott anyagok, gyógyszermaradványok, növényvédő szerek, mikroműanyagok, amelyek keverékeinek ökotoxikológiai, illetve egészségügyi koktél hatásairól csak hiányos ismereteink vannak. A hadseregek egyrészt elszenvedői a környezet negatív változásainak, másrészt sokszor okozói is (jelentős fogyasztóként és kibocsátóként) a környezeti problémáknak. A környezeti elemek biztonságos használatát veszélyeztető vegyületek mellett olyan mikrobák is a környezetbe kerülhetnek, amelyek emberi-, állati-, és növényi betegségek kiváltói lehetnek, régiós diverzitásuk a klímaváltozás hatására jelentősen változhat. Ugyanakkor a mikrobák közreműködhetnek a környezetbe került szerves szennyező anyagok ártalmatlanításában, a szennyezett területek sikeres remediációjában.
Kutatási célkitűzések:

1./ A perzisztens és/vagy bioakkumulációra hajlamos és/vagy toxikus (PBT) anyagok keverékeinek környezeti jelenlétéből fakadó ökológiai- és humán egészségügyi kockázatok feltárása, a szerves mikroszennyezők biológiai ártalmatlanítására alkalmas mikrobák keresése, jellemzése, technologizálása.
2./ Opportunista fakultatív patogén baktériumok fajok (ún. egészségügyi probléma baktériumok) környezeti és a katonaorvosi gyakorlatban előforduló törzsei között meglévő tulajdonságbeli hasonlóságok és rokonsági kapcsolatok feltárása.
3/ A patogenitásért/virulenciáért felelős génszakaszok kimutatására alkalmas molekuláris biológiai módszerek rendszerezése, fejlesztése.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

A víz-és élelmiszerbiztonság kontinentális és régiós kihívásainak azonosítása, a kockázati szintek jellemzése, a feladatok és a lehetséges megoldások megfogalmazása. A környezetbiztonság mikrobiális alapjainak szélesítése: az EMP, a PBT vegyületek, ill. keverékeik adatbázisának ökotoxikológiai és humán kockázatkezelési szempontú bővítése, az általuk elszennyezett területek eredményesebb biológiai tisztítási módszereinek kidolgozása. A fegyveres erők számára ajánlások megtétele a kisebb környezeti/egészségügyi kockázatot jelentő anyagfelhasználások elősegítése érdekében.
Az opportunista patogén baktériumok környezeti és kórházi törzseinek antibiotikum rezisztencia és virulencia tulajdonságainak meghatározása hagyományos mikrobiológiai és molekuláris biológiai módszerekkel, PCR-technikák, DNS-szekvencia analízis segítségével. Az opportunista kórokozó mikrobák fertőzési útvonalait megszakító intézkedések katonai egészségügyet is érintő lehetőségei, a károkozási célzatú új mikrobák felismerhetőségi esélyeinek javítása.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )