Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Knisz Judit
Biodegradáció és biodeterioráció az épített környezetben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Knisz Judit
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
A mikroorganizmusok a Föld mindjen pontján megtalálhatóak, a legszélsőségesebb körülmények között is életképesek. Részt vesznek az anyag és energiaáramlásában, lebontó folyamataik segítségével (biodegradáció) a szerves anyagok lebontásában és a tápanyagok újrahasznosításában játszanak kulcs szerepet. Az épített környezetünkben ugyanúgy megtelepednek, mint a természetes környezetünkben, akár célzottan, pl. szennyvíztisztítók, akár véletlenszerűen, pl. ivóvízhálózatokban.
Biodegradációs képességüket kiaknázhatjuk a szennyvíztisztításban, ahol a szerves anyagok, köztük egyes szerves mikroszennyezők (CEC-k) lebontását, átalakítását is elvégzik. Az analitikai módszerek fejlődésével egyre több szerves vegyületről derül ki, hogy megtalálható a környezetben és sokuk potenciálisan káros hatással van a vízi ökoszisztémára vagy az emberi egészségre, így fontos annak megértése, hogy milyen módon kerülhetnek a környezetbe, illetve hogyan akadályozható meg vagy csökkenthető környezetbe jutásuk. Környezetbe jutásuk fő pontforrásai a szennyvíztisztítók kifolyói, azonban a centralizált telepek komplex szennyvízösszetételével ellentétben a néhány lakost kiszolgáló egyedi szennyvíztisztítók esetében könnyebb lehatárolni az egyes szennyezőanyagok lebontását befolyásoló tényezőket.
A mikrobák anyagkárosító hatása (biodeterioráció) számos területen komoly problémákat okoz, pl. élelmiszeripar, egészségügy, olaj és gázipar. A mikrobák korróziót befolyásoló hatása (mikrobiálisan befolyásolt korrózió, MIK) több millió dolláros kárt okoz az ipari szektornak, legyen szó az olajvezetékekben vagy a hűtővíz rendszerekben megtelepedő mikroorganizmusokról, amelyek a csövek átlyukasztásával anyagi és környezeti károkat okozhatnak. Bár egyre többet tudunk a romlási folyamatban részt vevő mikroorganizmusokról, még mindig rengeteg a megválaszolatlan kérdés, nincs elég információnk a MIK azonosítási, monitorozási és kezelési lehetőségeiről, illetve nagyon gyakran alulbecsülik a MIK hatását. A laboratóriumi és ipari vizsgálatok nincsenek összhangban, nagyon nehéz az ipari környezet laboratóriumi modellezése, amely nehezíti a MIK folyamatok pontos feltérképezését és az egyes mikroorganizmusok biofilmben betöltött pontos szerepének tisztázását.
Kutatási célkitűzések:
- Egyedi szennyvíztisztító kisberendezések CEC eltávolítási hatékonyságának vizsgálata.
- Szennyvíz utótisztítási módszerek vizsgálata a mikrobaközösség biodegradációs hatékonysága alapján.
- Ipari létesítmények MIK érintettségének vizsgálata, megelőzési, monitorozási és kezelési lehetőségek kidolgozása. MIK folyamatok laboratóriumi szimulálása.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
1. Szerves mikroszennyezők biodegradációjának alaposabb megismerése.
2. Hatékony utótisztítási megoldások feltérképezése.
3. Iparspecifikus MIK monitoring programok kidolgozása. Molekuláris és mikrobiológiai módszerek iparspecifikus alkalmazhatóságához adatok szolgáltatása a tudományos közösség számára.
4. A MIK kialakulásában szerepet játszó mikrobák és hatásmechanizmusuk feltérképezése.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 4

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )