Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth István
Nanoműholdak megfigyelései és hatásai katonai és polgári műholdak működésére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Horváth István
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:
Az űrkutatás növekvő költségeire válaszul előtérbe kerülnek a nanoműholdak. Részletesen megvizsgálható, hogy a gammakitörések és terrestial gamma fleshek megfigyelése milyen detektor és űrbeli konfigurációk esetén optimális a jelenleg tervezés alatt álló nanoműholdakkal. A nanoműholdas megfigyelések rohamos fejlődése figyelhető meg az utóbbi évtizedben. Nem csak a mérési adatok feldolgozása, de a gyors kommunikáció is fontos. Többek között olyan fontos kérdésekre kereshetünk még választ, hogy milyen hatékonyságot tud biztosítani egy ilyen eszközökből álló hálózat a mai eszközökhöz képest.

Kutatási célkitűzések:
A kutatások terén nagyon fontos a mérési adatok feldolgozása, és a gyors kommunikáció. Igaz ez az űrkutatásra is. Az adatok feldolgozása különféle mérésekre, statisztikai elemzésekre és modellezésekre alapozható. A kutatás lehetővé teszi, hogy elméletekkel támaszuk alá a megfigyeléseket. Összhangot teremtünk különböző nemzetek szakértői között, munkakapcsolatokat alakítunk ki, hogy a világ legjobb űrközpontjaihoz és obszervatóriumaihoz férjünk hozzá. Az új adatok nagy mennyiségét modern, gépi tanulási módszerekkel fogjuk feldolgozni, mint például a "deep learning". Célunk továbbá, hogy miként lehetséges egy nanoműhold hálózattal globális nagy energiás (akár katonai vonatkozású) monitorozást végezni.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A legfrissebb gravitációs hullám mérések és a LIGO-Virgo publikus adatainak a vizsgálata. Szimulációk fejlesztése a detektálási konfigurációkhoz nanoműholdakkal. Új algoritmusok fejlesztése, archív és friss adatok elemzése. "deep learning" módszerek vizsgálata, fejlesztése. A gammakitörések és terrestial gamma fleshek megfigyelési adatainak a feldolgozása.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )