Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Farkas Tibor
Az 5G technológia katonai alkalmazása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Farkas Tibor
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: DSME


A kutatási téma leírása:

Napjainkban az 5G technológia térhódítása a benne rejlő lehetőségek hatására megállíthatatlanná vált. Az 5G nem csak a társadalom egészét forradalmasítja, hanem a védelmi tevékenységeket folytató szervezetek, mint a hadsereg számára is számos lehetőséget kínál. A lehetőségek kihasználása hosszú távú kihívást és erőfeszítést jelent.
Az 5G a nemzetközi mobiltávközlési technológiák ötödik generációja, amely a földfelszíni cellás mobilkommunikációt alapozza meg. Az 5G kifejlesztése új megközelítéssel zajlik, amelynek célja, hogy az internetet a társadalom szélesebb rétegei számára elérhetővé tegye. Ezek közé tartoznak a járművek, a „gamerek”, az egészségügyi rendszerek, az ipar, a biztonsági/ vészhelyzeti szolgálatok stb.
Az olyan alkalmazások, mint a járműkommunikáció, a kiterjesztett valóság, a kritikus infrastruktúrák vezérlése, az ipari alkalmazások és a mindenütt jelenlévő tárgyak internete lehetővé tételére szolgáló megoldások fokozatosan kerülnek kifejlesztésre és megvalósításra. Ennek érdekében az 5G számos új, úttörő technológiát és funkciót hordoz, amely a hadsereg számára is lehetőségeket kínálnak.
A hadseregek számára a hatékony kommunikációs és információs rendszerek alkalmazása elengedhetetlen a tevékenységek sikeres támogatása érdekében. Mindezek alapján az 5G alapú védelmi képességek vizsgálata kiemelten fontos, amely a NATO jelenlegi fejlesztéseinek egyik fontos elemét képezi.

Kutatási célkitűzések:
Az 5G technológiák lehetőségeinek vizsgálata, a katonai területen történő felhasználásának kutatása, feltárása. A kapcsolódó rendszerek, infrastruktúrák elemzése, amelyek meghatározóak lehetnek a védelmi célú tevékenységek infokommunikációs támogatásában. A Multinational Collaboration on 5G (MN5G) projekt tevékenységének nyomon követése.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
Az 5G hullámformák és rendszerek közös platformként jelenhetnek meg a többnemzeti műveletekben, vagy a polgári-katonai együttműködések során, amelyet a kompatibilitás és interoperabilitás jelentősen támogat.
Az 5G technológiák és rendszerek alkalmazása a NATO és a tagállamok katonai képességfejlesztésben.
Az 5G szabványok fejlesztési irányainak megalapozása, amelyek a katonai követelményeknek is eleget tesznek.

előírt nyelvtudás: english
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )