Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Balajti István
Korszerű radar technológiák: egy szakirányú szegmens kidolgozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Balajti István
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
A XXI. században a korszerű radar rendszerek elvárásai, lehetőségei úgy stratégiai, mint harcászati szinten térben, időben és intelligenciában jelentősen kiteljesedik. Ennek okai a hiperszonikus fegyverek, drónok tömegméretű alkalmazása, „lopakodó” technológiák térnyelése, a Földfelszíntől az alacsonypályás műholdakon alkalmazható „okos” elektronikai harc rendszerek A mechatronika, amely az intelligens gépek tudománya, radar rendszerekben való szakszerű alkalmazásával jelentősen elősegítheti a kihívások költséghatékony megoldását. Ezáltal a kognetívitást tartalmazó korszerű radarok a földfelszíntől a Holdon túli térségekig kiterjeszthetik a céltárgyfelderítést.
Kutatási célkitűzések:
Mesterséges Intelligenciát (MI), Többfunkciós/Többfeladatú Fázisantennákat, Digitális Jelfeldolgozást és Számítógép hálózatba kapcsolt EMC szabványoknak megfelelő mechatronikai radar rendszerek tudományos igényességgel történő vizsgálata. Ezek figyelembevételével a korszerű radar rendszerek tervezésében, az élettartam ciklusra vonatkozó támogatás szervezéséhez szükséges változások felismerése és meghatározása. A célkitűzések hadmérnöki szempontok szerinti elérése érdekében el kell sajátítani:
1. a PhD kutatás és tézis kidolgozás módszertana.
2. a kvázi monostatikus radar rendszerek struktúráját, elvelvárásait és lehetőségeit, és/vagy
3. az elektromágneses spektrum EMC performancia helyzetkép mérésének lehetőségeit és hatását a radar rendszerre, és/vagy
4. a digitális jelfeldolgozás kvázi monostatikus radarokban való alkalmazhatóságának sajátosságait. és/vagy
5. a radar antennák „in situ” performancia mérési elveit és elvárásait, és/vagy
6. a radar, mint szenzor és aktuátor alrendszerei élettartam növelési elvárásait, kockázati tényezőit és megvalósíthatósági lehetőségeit, adott idő-, és költség vonzatokkal.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A kutatási tevékenység eredménye a korszerű radar rendszer fejlesztés feladatmegoldásakor jelentkező kockázatok csökkentése, az alrendszerek hatékonyságát befolyásoló mechatronikai tényezők, eszközök és eljárások elemzése és az eredmények szintézise, mely az alábbi témakörök valamelyikéhez illeszkedik:
• Az elektromágneses spektrum használat lehetőségeinek kiterjesztése a kvázi monostatikus radar rendszerek performancia vizsgálat eredményeire alapozva. A javaslattal kapcsolatos műszaki- és anyagi kihívások, kockázatok értékelése. (Pl. a Wifi alapú hálózatokkal kapcsolatban)
• A választott témához kapcsolódó laboratóriumi és/vagy „in situ” EMC performancia mérés kidolgozása, elvárásainak elemzése, fejlesztési javaslatok kidolgozása
• A jelenleginél korszerűbb radar rendszer alrendszereknek, öntanuló képességgel rendelkező mechatronikai MI létrehozásához szükséges követelményrendszer megfogalmazása.
Felvehető hallgatók száma: 2
A hallgató a NKE, KMDI erőforrásain túl a Debreceni Egyetem, Műszaki Kar erőforrásait is használhatja
Követelmény: Mechatronikai, Hadmérnöki vagy Villamosmérnöki MSC diploma
Alapfokú Office és programozási ismeretek MATLAB és/vagy LabVIEW nyelven

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )