Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Balajti István
Az elektronikai hadviselés fejlesztési lehetőségei mechatronikai aspektusból: egy szakirányú szegmens kidolgozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Balajti István
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása
A XXI. században az elektronikai hadviselés (EHV) lehetőségei úgy stratégiai, mint harcászati szinten térben, időben és intelligenciában jelentősen kiteljesedik. A mechatronika az intelligens gépek tudománya, amely a gépészet, az elektrotechnika és a számítógépes irányítás egymás hatását erősítő (szinergikus) integrációja. Ezen belül a SZENZOROK és az AKTUÁTOROK (zavaró adók) szakszerű alkalmazásával az EHV számos területen domináns tényezőjévé válik azokban az esetekben, amikor az „okos zavarás” szabadságfoka meghaladja a védelemi rendszerek lehetőségeit.
Kutatási célkitűzések:
Mesterséges Intelligenciát (MI), Többfunkciós/Többfeladatú Fázisantennákat, Digitális Rádió Frekvencia Memóriát (DRFM) tartalmazó EMC szabványoknak megfelelő mechatronikai EHV eszközök, rendszerek tudományos igényességgel történő vizsgálata. Ezek figyelembevételével a katonai berendezések tervezésében, az élettartam ciklusra vonatkozó támogatás szervezéséhez szükséges változások felismerése és továbbfejlesztési elvárások meghatározása. A célkitűzések hadmérnöki szempontok szerinti elérése érdekében el kell sajátítani:
1. a PhD kutatás és a tézisek kidolgozás módszertanát.
2. a katonai eszközök és alkalmazási technikák performancia vizsgálati módszereit, EMC szabványait, elvárásait és mérési lehetőségeit, és/vagy
3. az elektromágneses spektrum EMC performancia helyzetkép mérésének lehetőségeit és hatását a vizsgált berendezésre, és/vagy
4. az EHV eszközök szenzor és aktuátor alrendszerei élettartam növelési elvárásait, kockázati tényezőit és megvalósíthatósági lehetőségeit, adott idő-, és költség vonzatokkal.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A kutatási tevékenység eredménye az EHV feladatmegoldásakor jelentkező kockázatok, a szenzorok és az aktuátorok hatékonyságát befolyásoló tényezők csökkentése az eszközök „kibervédelmi” képességeinek növelése. Ehhez szükséges az EMC szabványok, eszközök és teszt eljárások elemzése és az eredmények szintézise, mely az alábbi témakörök valamelyikéhez illeszkedik:
• Az elektromágneses spektrum használat lehetőségeinek kiterjesztése a katonai eszközök EMC performancia vizsgálat eredményeire alapozva. A javaslattal kapcsolatos műszaki- és anyagi kihívások, kockázatok értékelése. (Pl. a Wifi alapú hálózatokkal kapcsolatban)
• A választott témakörhöz kapcsolódó laboratóriumi és/vagy „in situ” EMC performancia mérés kidolgozása, elvárásainak elemzése, fejlesztési javaslatok megfogalmazása.
• A jelenleginél korszerűbb EHV rendszer elemek, öntanuló képességgel rendelkező mechatronikai MI létrehozásához szükséges követelményrendszer megfogalmazása.
Felvehető hallgatók száma: 2
A hallgató a NKE, KMDI erőforrásain túl a Debreceni Egyetem, Műszaki Kar erőforrásait is használhatja
Követelmény: Mechatronikai, Hadmérnöki vagy Villamosmérnöki MSC diploma Alapfokú Office és programozási ismeretek MATLAB és/vagy LabVIEW nyelven

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )