Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs Ernő
Légiszállítható gép- és harcjárművek konstrukciós elvei és speciális szerkezeti megoldásai, illetve szervezeti háttere

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Hegedűs Ernő
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:
A hadtudományban megfogalmazott „tűzerő-mozgékonyság olló” törvényszerűségei szerint a szárazföldi csapatok mozgékonysága csak légi szállíthatósággal növelhető jelentős mértékben. A légi szállíthatóság műszaki követelményeit már a vietnami háborúban figyelembe vették az USA haderejében alkalmazott gép- és harcjárművek létrehozásakor. A NATO és az USA haderejének doktrínáiban és szabályzataiban (FM 100-5/1982 Operations) a nyolcvanas évektől jelent meg a műveleti elmélet (Air-Land Battle) szerves részét képező igény a légi szállítható szervezeti elemek gépesítésének – a légi gépesített műveleti képességnek (Air Mechanisation Stryke) – a megvalósítására. Ennek érdekében a légi szállítható katonai szer-vezetek – ejtőernyős- és légiroham-hadosztályok, ill. légiszállítású hadtest – szervezetében fokozták az alkalmazott gépjármű-típusok számát, miközben az alapvetően légi úton kijuttatott különleges műveleti erőknél is megjelentek különféle könnyű járművek. 2004-ben megkezdték hat légi szállítható Stryker dandár felállítását. Az európai haderők ez alatt létrehozták a Puma légiszállítható harcjárművet. Az alkalmazott járműtechnikai eszközök olyan speciális, kis tömegű szerkezeti elemekkel kerültek kialakításra, mint az alumínium páncélzat, a kétütemű feltöltéses dízelmotor, stb., melyek kutatása több szempontból is időszerű.

Kutatási célkitűzések:
Ismertetni a légiszállítható gép- és harcjárművek konstrukciós elveit és speciális szerkezeti megoldásait, illetve főbb fejlődési trendjeit és szervezeti hátterét. Ismertetni az alkalmazott járműtechnikai eszközök olyan speciális, kis tömegű szerkezeti elemeinek műszaki jellemzőit, mint az alumínium páncélzat, a kétütemű feltöltéses dízelmotor, stb. A légi gépesítés fogal-mának értelmezése haditechnikai szempontból.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A kutatási tevékenység eredményeként tudományos értekezések, konferencia előadások, illetve szakcikkek jönnek létre tudományos folyóiratban. Az eredmények felhasználhatók a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program technikai korszerűsítésre vonatkozó folyamatai során. Információ biztosítása a hazai hadiipar által fejlesztett, jövőben gyártható légiszállítható könnyű járművek létrehozásához. Légiszállítható járművek beszerzéséhez biztosított műszaki háttér-információk rendszerezése.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )