Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Daruka Norbert
Improvizált robbanószerkezetek felderítésének lehetőségei és a védekezés lehetséges irányai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Daruka Norbert
helyszín (magyar oldal): Katonai Műszaki Doktori Iskola
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:
A terrorizmus technikai eszközrendszerének gyors és komplex fejlődése figyelhető meg a robbantásos cselekményeket vizsgálva. Az improvizált robbanószerkezetek fejlődésének hatására egyre nagyobb szerepet kap a rögtönzött robbanóeszközök felderítése és azok szakszerű kezelése. A kor technológiai lehetőségeit kihasználva szükséges a robbanószerkezetek felderítésének lehetőségeit vizsgálni, az új módszereket, eljárásrendeket és műszaki megoldásokat megismerni, illetve azok alkalmazhatóságát összefoglalni. A robbanás kiváltására alkalmas anyagok és szerkezetek felderítése, azok időbeni detektálása nem csak a kritikus infrastruktúrák védelménél, hanem a katonai missziós területek vonatkozásában is kiemelkedő jelentőségűek.
A sikeresen végrehajtott robbantásos cselekmények igazolják a felderítési lehetőségek folyamatos kutatásának szükségességét és elősegítik a hatékony védekezés kialakításának elérését. A robbantásos cselekmények sikeres végrehajtása ellen adekvált válaszokra van szükség, amely az emberi életet, a technikai eszközök és létesítmények védelmét, illetve az infrastruktúrák megóvását tekinti elsődleges feladatnak. Ebből adódóan a robbantásos cselekmények elleni védekezés lehetséges irányai csak új technológiák, eljárásrendek bevezetésével és alkalmazásával valamint megfelelő koncepciók keretein belül valósíthatók meg.
Kutatási célkitűzések:
Az improvizált robbanószerkezetek kialakításához szükséges anyagok és szerkezetek felhasználásának vizsgálata, az alkalmazott módszerek elemzése. A robbantásos terrorcselekmények jellemzőinek vizsgálata, a merényletek sajátosságainak tanulmányozása. A védekezésnél alkalmazható modern technikák, technológiák és eljárásrendek kutatása. A robbantásos terrorcselekmények elleni védelme lehetőségeinek vizsgálata a gyakorlati megvalósíthatóság, illetve a bürokratikus szabályozások szempontrendszerén keresztül. Az improvizált robbanószerkezetek elleni védelem megvalósításához szükséges képességfejlesztési feladatok kutatása.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A robbantásos cselekmények elleni technikai és taktikai védelmi megoldások összegyűjtése. Javaslatok és ajánlások kidolgozása az improvizált robbanószerkezetek elleni védelem területén szolgálatot teljesítő állomány részére. A védekezésben alkalmazható műszaki megoldások, műveleti eljárásrendek és a felkészítéshez szükséges módszerek kidolgozása, megtervezése. A modern technológiák, módszerek közvetett, illetve közvetlen alkalmazásának vizsgálatai és bevezetése az érintett állomány kiképzésébe valamint a felkészítésébe.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )