Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kutus Bence
Sipos Pál
A vörösiszap semlegesítésének alapjai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Sipos Pál
társ-témavezető: Kutus Bence
helyszín (magyar oldal): Szegedi Tudományegyetem, Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék
helyszín rövidítés: MAKT


A kutatási téma leírása:

A projekt során egy olyan eljáráshoz tartozó méréseket végzünk el, amelyek segítségével megtervezhetővé válik a vörösiszap tervszerű semlegesítése, és amelynek eredményeként egy további felhasználásra (pl. talajjavításra) alkalmas végterméket kapunk az egyébként közismerten veszélyes tulajdonságokkal rendelkező vörösiszapból.
A vörösiszap fő komponenseit tekintve vízből, HCl-lel reakcióba lépő komponensekből (pl. trikalcium-aluminát, katoitok, DSP, CaCO3, NaOH, Na2CO3, NaAl(OH)4, stb.) ill. ezek mellett inert (HCl-lel mérhető sebességgel nem reagáló, pl. Fe2O3, SiO2, stb.) komponensekből álló, változatos összetételű keverék. Az összetétel függ a forrástól, a gyártáshoz használt bauxittól, a technológiától, és még egy sor egyéb tényezőtől. A közhiedelemmel ellentétben a vörösiszap nem tartalmaz a szabványok által meghatározott határértéken túli mennyiségben toxikus nehézfémeket, ebből a szempontból toxicitása a közönséges termőföldével egyezik meg. Ami megnehezíti, vagy inkább lehetetlenné teszi a felhasználását, az az igen erősen lúgos karaktere, 12-13 körüli pH értéke. A projekt alapgondolata, hogy ezt a lúgos pH értéket nem csak lecsökkentjük 7-8 közötti értékre, hanem ezt az értéket stabilan ott is tartjuk.
A projekt során a HCl-lel reagáló komponenseket külön-külön, nagy tisztaságú formában előállítjuk, szerkezetüket és összetételüket megállapítjuk és különböző tesztreakciókkal megvizsgáljuk a HCl-lel lejátszódó reakciójuk termodinamikai és kinetikai jellemzőit. A keverékekkel fokozatosan fogjuk közelíteni a tényleges vörösiszap összetételét, és a projekt végcélja az lesz, hogy a vörösiszap összetételének ismerete alapján egy olyan számítógépes szoftvert készítsünk, amely kiszámítja a HCl koncentrációját, mennyiségét és adagolásának időbeli lefolyását az adott összetételhez igazítva.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )