Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A veleszületett és szerzett lábdeformitások epidemiológiája, aetiopathogenesise és a kezelési eredmények értékelése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Kránicz János
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A rendkívüli változatosságot mutató veleszületett és szerzett struktúrális lábdeformítások aetiopathogenezise, valamint normál és patho-anatómiája konzervatív és műtéti kezelése, változatlanul irodalmi vita tárgyát képezi. Nem ismert, hogy a veleszületett lábdeformítások kialakulásában milyen genetikai, kromoszóma, biokémiai, valamint környezeti elváltozások játszanak egyértelmű szerepet. Vitatott a konzervatív és/vagy műtéti kezelés mikéntje, a kezelés eredményességének megitélése és mérése.
A gyermekkori lúdtalp a különböző felmérések szerint 15-73 % gyakoriságot mutat. Konzervatív kezelés és a megfelelő cipők alkalmazása mellett a közepes és nagyobb fokú lúdtalp műtéti megoldására csak az elmúlt években történt előrelépés. Függetlenül a műtéti beavatkozások kedvező klinikai eredményeitől, a módszerek biomechanikai hatásai, késői következményei, és a lábtő csontok fejlődésére kifejtett hatásai változatlanul tisztázatlanok.
Témák:
1. A csecsemőlábak intrauterin vizsgálatára (UH) a lábtőcsontok konfigurációjának és egymáshoz való viszonyának megítélésére, a normál anatómiai értékek meghatározására (os naviculare és a belboka távolság meghatározása, a talus, a calcaneus, az os naviculare és az os cuboideum egymáshoz viszonyított szögértékeinek meghatározása) irányuló kutatás.
2. A lábdeformítások intrauterin vizsgálata, a lábtőcsontok konfigurációjának és egymáshoz való viszonyának meghatározása, a normál értékektől való eltérésének megítélése, valamint az eredményekből prognózis meghatározása.
3. Az újszülöttkori lábdeformítások konzervatív kezelése során az alkalmazott gipszredressio egyedre szabott optimális irányának meghatározása, az eredményesség követése a lábtőcsontok egymáshoz viszonyított szögérték-változások elemzésével.
4. Dongaláb és/vagy verticalis talus esetén a lábtőcsontok egymáshoz viszonyított szögértékének analízise és kezelés alatti követése, ugyanis a betegségben a legvitatottabb etiopathogenetikai kérdés a sarok előlábhoz viszonyított varus vagy valgus helyzete. A sarok varus és/vagy sarok valgus keveredési konzekvenciái határozzák meg az alkalmazott sebészi módszereket.
5. A dongaláb műtéti kezelésére alkalmazott eltérő ajánlások (Ponseti-módszer, Serange-módszer, klinikai gyakorlatunk) eredményeinek összehasonlító elemzése.
6. A lábtőcsontok anatómiai viszonyainak matematikai modellezése az egyes csontok alakjának meghatározása.
7. A gyermekkori lúdtalp vizsgálata biomechanikai járásanalízissel, összehasonlítása a normál járásképpel. Objektív radiológiai és vizsgálati paraméterek meghatározása és ezek alapján diagnosztikus és követési protokoll kidolgozása.
8. Gyermekkori lúdtalp miatt végzett egyszeri műtéti beavatkozások utáni járásmechanizmus változás elemzése, a normális járásparaméterek visszatérésének ideje és azok tartósságának vizsgálata.
9. A lúdtalp miatt végzett műtétek hosszú távú hatásának vizsgálata a lábtőcsontok konfigurációjára és egymáshoz viszonyított térbeli elhelyezkedésükre a szögértékek matematikai értékelésével a gyermekkor alatt.
10. Szükséges-e és mikor a gyermekkori lúdtalp reoperációja? A második műtét optimális idejének meghatározása a járáskép változásának függvényében.
11. A gyermekkori lúdtalp kezelésében használatos calcaneostop műtét eredményességének elemzése. A sinus tarsiba bevezetett calcaneostop csavar ideális helyének és optimális térbeli elhelyezkedésének megállapítása a láb térbeli konfigurációjának elemzésével, valamint az elért műtéti eredmények biomechanikai analízisével.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )