Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Új megközelítés az emberi epilepszia és a traumás agysérülés kivizsgálására

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Sík Attila
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A traumás agysérülés (TBI) az epilepszia (post-traumás epilepszia, PTE) későbbi kialakulásának egyik fő kockázati tényezője. Vizsgálatok mutatják, hogy a diagnosztizált epilepsziák 20%-nak kiváltó oka a fejsérülés. A TBI és az epilepszia közötti egyértelmű összefüggés érdekes módon a háborúkban megsérült katonák tanulmányozásából származik. A modern hadviselés idejében a halálozás csökken, de a fejtraumás sérültek számának növekedésével jár. Az ilyen sérültek felében epilepsziás görcsrohamokkal (seizure) alakul ki. A legutóbbi háborúkban szolgáló katonák 25% -a súlyos TBI-ban szenvedett. A súlyos TBI-t követő epilepszia magas előfordulási aránya új kezelési stratégiák kidolgozását követeli meg. A beszámolók azt mutatják, hogy azok a betegek, akiknél az akut TBI-fázisban nem alakulnak ki görcsrohamokkal hamarabb épülnek fel a sérülésből, mint a görcsrohamokban szenvedők. A legtöbb esetben a seizure nem egyből alakul ki a fejsérülés után, ami időt ad az antiepileptikus gyógyszerek alkalmazására. A legfrissebb kutatások szerint a korai PTE megelőzése megakadályozhatja a krónikus epilepszia kialakulását. Ezért anti-epilepsziás gyógyszerek ajánlottak a korai posttraumás rohamok megelőzésére a sérülés követő 7 napon belül. Azonban több antiepilepsziás gyógyszerrel végzett többszörös vizsgálat nem mutatott megbízható bizonyítékot arra, hogy ezek megakadályozzák az epilepsziás görcsrohamokat a TBI után. A PTE-ben az epileptogenezis mechanizmusa nyilvánvalóan nem tisztázott. Bár számos epilepszia elleni gyógyszert sikertelenűl teszteltek a PTE-ben, a laboratóriumi állatkísérletek legalább két új irányt jeleznek a PTE gyógyítására. Azonban az állatmodellekből nyert eredmények gyakran használhatatlanok az emberi agyi folyamatok és betegségek megértésében. In vitro állati TBI modellt már sok évvel ezelőtt kifejlesztették ami során flexibilis membránon növesztik az agyszeletet. Azonban humán TBI model nem létezik, amin a TBI, és PTE biokémiai tanulmányozható lenne.
A projekt célja egy új flexibilis membránra épülő sokcsatornás elvezetési platform kifejlesztése, amelyen emberi agyszeletek növeszthetők. Az új platform segítségével megérhetjük a TBI és a poszttraumás epilepszia kapcsolatát.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )