Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az immunválasz sejtes és molekuláris elemeinek vizsgálata a bőr gyulladásos és tumoros megbetegedéseiben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Berki Tímea
helyszín (magyar oldal): PTe ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

Immunellenőrző pont gátlók hatásainak vizsgálata:
Fiziológiás immunműködés mellett immunellenőrzési pontok (checkpoints) gátolják az autoimmun működést a szervezet saját sejtjei ellen, míg tumoros szövetek megjelenésekor gátolják a tumorellenes immunaktivitást. Így ezek gátlásával a daganatellenes aktivitás fokozható.
Ilyen immune checkpoint a CTLA-4 (citotoxikus T-limfocita - asszociált 4), valamint a PD-1 (programozott sejthalál-1, CD279) receptor, melyek aktivált sejtek felszínén mutatnak expressziót. Ezek kiiktatására a klinikumban használt antitestek az ipilimumab és tremelimumab (CTLA-4 gátlók), a nivolumab, pembrolizumab, pidilizumab és cemiplimab (PD-1 gátlók), illetve a durvalumab és atezolizumab (PD-L1 gátlók).
Klinikai alkalmazásuk során felmerült, hogy a PD-1 gátlók mellékhatása hátterében olyan immunmediált folyamatok állnak, melyek elősegítik a természetes flóra részét képező mikróbák pathogénné válását. Ennek megfelelően feltételezzük, hogy a mellékhatások hátterében különböző fertőzések és nem autoimmun folyamatok állnak. A jelenleg ebben a témában elérhető szakirodalomban ellentmondásos adatok állnak rendelkezésre ezért felmerül, hogy a mellékhatások kezelését optimalizálni szükséges a fertőzések számának csökkentése céljából.
Kutatásom részét képezné a PD-1 inhibitor kezelés alatt álló melanomás betegektől való vérminta gyűjtése meghatározott időpontokban a T és B sejtek fenotípus analizise és aktivációs markerek mérése céljából. Ezzel párhuzamosan klinikai adatgyűjtést végzek, a mellékhatások regisztrálása és a betegség egyéb paramétereinek regisztrálása céljából. A vérmintából ezen felül biomarkerek és autoantitestek és citokinek immunszerológia vizsgálata történik, valamint a mikrobiom elemzése bőrtünetek kapcsán.
A kutatás eredménye segítené az új terápiák mellékhatás-spektrumának részletesebb felderítését és ezáltal célravezető mellékhatás kezelést, illetve prevenciós megközelítést tenne lehetővé.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )