Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pfund Zoltán
Multimodalitású képalkotás migrénben, sclerosis multiplexben és intracranialis daganatokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Pfund Zoltán
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK, Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A kutatások két részből állnak. Az első rész méréseire Magyarországon kerül sor, a második rész kutatásaira az Egyesült Államokban lesz lehetőség. Migrén egy erős fájdalommal társult trigeminovascularis fejfájás, a sclerosis multiplex pedig egy súlyos idegrendszeri tüneteket okozó neuroimmunológiai betegség. Bár a két betegség patomechanismusa különböző, mindkét betegségre jellemző a fehérállományi károsodások (léziók) megjelenése az agyszövetben. Ezen léziók jól detektálhatóak koponya MRI vizsgálattal, azonban a konvencionális MRI vizsgálatok nagyon gyakran hasonló morfológiájú és eloszlású léziókat mutatnak. Tovább bonyolítja az elkülönítést, hogy a migrén és a sclerosis multiplex comorbid betegségek, együttes jelenlétük esetén nehéz eldönteni, hogy melyik lézió a migrén és melyik lézió a sclerosis multiplex következménye. A tervezett vizsgálatok során 3.0-Tesla koponya MRI vizsgálatok segítségével történnek majd vizsgálatok migrénes és sclerosis multiplexes betegekben. A léziók száma, mérete, volumene és az eloszlása képeznék a mérések célpontjait. A tervezett vizsgálatok lehetőséget adhatnak a két betegcsoport könnyebb, radiológiai méréseken alapuló elkülönítésére. A tervezett vizsgálatok második felében az agyi parenchymat érintő primér és metastaticus agytumorok feltérképezése lenne az elsődleges cél alpha-[11C]methyl-tryptophan (AMT) követőanyagos positron emissios tomographia (PET) és mágneses rezonanciás képalkotás (MRI) segítségével. A kutatás magába foglalja a morphologiai és volumetriai vizsgálatokat, valamint azok eredményeinek összehasonlítását PET és MRI között, továbbá az AMT szöveti felvételének összegzett és dinamikus kinetikai modellezésén alapuló kvantifikálását a tumor, és a környező agyszövet területén. Ezen túlmenően, a kutatás másik fő célja a képalkotás során nyert adatok összevetése a pathologiai paraméterekkel, a köztük valószínűsíthető összefüggéseket felismerni és számszerűsíteni.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )