Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gedeon Csongor
A talaj megafauna (pl.: ürge, földikutya) természetvédelmi kezelését megalapozó ökológiai kutatások, roncsolásmentes állománybecslési módszerek fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
környezettudományok
Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Gedeon Csongor
társ-témavezető: Farkas János
helyszín (magyar oldal): Talajtani Intézet, Agrártudományi Kutatóközpont, HUN-REN
helyszín rövidítés: TAKI


A kutatási téma leírása:

"Számos üreg- és talajlakó rágcsáló jelentős mennyiségű talajt mozgat járatrendszerei ásása során. Ökoszisztéma mérnökei a füves pusztáknak, azaz élőhelyet teremtenek más élőlényeknek, gazdagítva a talaj felszíni és felszín alatti heterogenitását, növelve biodiverzitását, valamint javítva szerkezetét, vízháztartását, fizikai és kémiai tulajdonságait. Másrészt, egyes fajok járatai esetenként ronthatják vízzáró gátak stabilitását, csökkentve azok védelmi szerepét. Azaz mind természetvédelmi, mind mérnöki-vízvédelmi szemszögből kardinális szerepük van élőhelyük működésében, diverzitásuk és az ökoszisztéma-funkcióik fenntartásában.
Mind globális, mind hazai viszonylatban tapasztalható, hogy pl. az ürgék és rokonfajok egyedszáma folyamatosan csökken, gyakran ismeretlen okok miatt. Az aktuális egyedszám csökkenések valós idejű nyomonkövetéséhez, okainak feltárásához, illetve összességgében hatékonyabb védelmükhöz és kezelésükhöz elengedhetetlen lenne a lokális populációk egyedszámának pontosabb becslése modern, roncsolásmentes eljárásokkal.
Úgy gondoljuk, hogy a fenti kérdés megválaszolható újszerű, roncsolásmentes, felszíni (drónos topográfiai fotogrammetria) és felszínközeli (földradar) képalkotó, adatfelvételezési, spektrális adatelemzési, gépi tanulás módszereken alapuló osztályozási eljárások és több-pontos geostatisztikai módszerek ötvözésével.
A módszer alkalmazhatósát megalapozó egyik fontos megfigyelés és összefüggés, miszerint a talajlakó állatok egyértelmű, más felszíni objektumoktól elkülöníthető lyukakat és túrásokat (kupacok) hagynak a felszínen. Ezek az objektumok hosszú ideig fennmaradhatnak, de az aktív lyukak elkülöníthetőek az elhagyott lyukaktól terepi megfigyelésekkel. A másik fontos megfigyelés, hogy a levegővel telt járatok dielektromos tulajdonságai alapján vizuálisan elkülöníthetőek a talajtól földradar segítségével.
A módszer segítségével a térben diszkrét, pontszerű, földradaros járat-adatokból és a térben folytonos, pontszerű, felszíni adatokból („lyuktérképből”), valamint a járatrendszer hálózat szabályszerűségeinek figyelembevételével lehetővé válhat a három dimenziós járat-modell létrehozása, modell pontosság meghatározása, végül az aktuális egyedszám pontosabb becslése."

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
M.Sc., A témához kapcsolódó szakmai ismeretek (georadar!); önállóság; mind terepi, mind irodai munka iránti hajlandóság; közlemény írásában gyakorlat, szándék.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )