Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bór József
A légkör elektromos tulajdonságaiban a zivatartevékenységtől eredő, illetve a Föld-ionoszféra hullámvezető állapotától függő változások elkülönítése és vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Bór József
helyszín (magyar oldal): HUN-REN Földfizikai és űrtudományi Kutatóintézet, Légkörfizika kutatási egység
helyszín rövidítés: H-REN


A kutatási téma leírása:

A földközeli térség elektromos vonatkozású folyamatai egy összetett, globális kiterjedésű elektromos áramkörbe illeszkednek. Ennek az ún. globális légköri elektromos áramkörnek (GLEK) az egyenáramú (DC) komponensét az aktív zivatarokban szétválasztódó elektromos töltések nagyléptékű transzportjából eredő kvázi-stacionárius áramok rendszere alkotja. Ez az áramrendszer potenciálkülönbséget tart fent a földfelszín és a légkör ionizált rétege, az ionoszféra között. Az ebből eredő elektromos tér a felszín közelében jól mérhető nem zivataros időben is. Másrészt, a villámkisülések által keltett és a Föld-ionoszféra elektromágneses hullámvezetőben terjedő rádióhullámok alkotják a GLEK váltóáramú (AC) komponensét. A zárt gömbhéjat formáló hullámvezetőben terjedő jelek spektruma jellegzetes rezonanciamintázatot mutat (Schumann-rezonancia), amely szintén jól észlelhető. A GLEK összetevőinek mérhető paramétereit mind a zivatartevékenység, mind a hullámvezető állapota alapvetően befolyásolja. Míg a zivatartevékenység intenzitása és eloszlása az éghajlatot jellemzi, a hullámvezető állapota főleg a légkörben zajló ionizáló folyamatoktól függ, és így elsősorban a Naptevékenységgel és az űridőjárással van kapcsolatban. Az éghajlatváltozás és az űridőjárás is kihívások elé állítja az emberiséget, így mindkét tényező hatásának értelmezése fontos feladat. Ez a légköri elektromos megfigyelések felhasználásával csak úgy vizsgálható, hogy a mért jelekben a zivatarokhoz és a hullámvezető tulajdonságainak változásaihoz köthető komponenseket különválasztjuk, és ezeket külön értelmezzük. Ennek a témának a kidolgozásában a kutatócsoportunk munkájához csatlakozva a feladat a Földkörüli térségben végbemenő, és elsősorban a villámaktivitás eloszlásában tapasztalható változások azonosítása és modellezése, valamint értelmezése a Magyarországon és a Föld különböző pontjain mért adatsorok, továbbá műholdas mérések együttes felhasználásával.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
"Irodai szoftverek (szövegszerkesztő és táblázatkezelő alkalmazások) kezelésének ismerete és alapvető programozási ismeretek megléte szükséges. Előnyt jelent a programozási gyakorlat (elsősorban Python vagy Matlab környezteben)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )