Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lehel József
Budai Péter
A potenciális toxikus elemek környezeti terhelésének biomonitorozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Budai Péter
társ-témavezető: Lehel József
helyszín (magyar oldal): MATE Növényvédelmi Tanszék, Keszthely
helyszín rövidítés: GC


A kutatási téma leírása:

A különböző fémek, nehézfémek a környezetben természetes összetevőkként is előfordulnak, de szennyeződést jelenthet az antropogén tevékenység (ipar, mezőgazdaság, közlekedés) hatására létrejövő emisszió is. A termőtalajok, a talajvíz és a felszíni vizek nehézfémekkel történő szennyeződése súlyos környezetterhelést okozhat, ami környezetkárosodáshoz vezethet és veszélyeztetheti az élőlények egészségét. A nehézfémek biológiailag nem bonthatóak le (perzisztensek), az élő szervezetekben kumulálódnak, s ott biokémiai folyamatokban toxikusabb, elenyésző esetben pedig kevésbé mérgező formákká alakulnak át. A környezetbe kerülő perzisztens nehézfémek (pl. Hg, Pb, Cd) a tápláléklánc útján bejuthatnak a magasabb rendű állatok szervezetébe is. A magasabb trofikus szinten lévő szervezetek jobban ki vannak téve a szennyezőanyagok magasabb koncentrációjának. Egy adott területen élő állatok nehézfém-szennyezettsége szoros kölcsönhatásban áll az adott környezet állapotával, annak indikátora. A kutatás célja, hogy vadmadarak különböző szerveinek, szöveteinek, és táplálékuk, valamint a környezet különböző elemeinek (víz, üledék) felhasználásával átfogó képet kapjunk az ország különböző régióinak (pl. Közép-Dunántúl régió, Nyugat-Dunántúl régió, Dél-Dunántúl régió) fém-szennyezettségéről.
A biológiai minták nehézfém-tartalmának meghatározása induktív csatolású plazma optikai emissziós spektrometriai módszerrel (ICP-OES) vagy tömegspektrometria módszerrel (ICP-MS) történik.
A környezet-toxikológiai hatások értékelésekor vizsgáljuk a mért nehézfém-koncentrációk tükrében az esetleges szubletális károsító hatásokat, amelyek a madárszervezetek funkcionális és morfológiai károsodását (viselkedési, szaporodásbiológiai zavar) okozhatják, illetve következtetéseket szeretnénk levonni arra vonatkozóan, hogy a madarak nehézfémtartalmát hogyan befolyásolja a testméret, a táplálékláncban elfoglalt helyük és földrajzi előfordulásuk.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )