Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csizmadia Tamás
Új öregedéssel és sejthalállal kapcsolatos mechanizmusok azonosítása és genetikai jellemzése ecetmuslica fiatal bábok nyálmirigyének lebomlása során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Csizmadia Tamás
helyszín (magyar oldal): ELTE-TTK Anatómia, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszék
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

"A bábozódáskor a lárvális szövetek, így az ecetmuslica (Drosophila melanogaster) lárvális nyálmirigye a bábok kialakulását követő (APF) 16-18 órán belül lebomlik a sejtes önemésztés (autofágia) és a programozott sejthalál mechanizmusainak együttműködése révén. Ezért ez a szerv egy gyakran használt és alkalmas modellrendszer ezen sejtbiológiai folyamatok molekuláris alapjainak tanulmányozására. A pusztuló nyálmirigy ultrastruktúrája igencsak nehezen vizsgálható, mivel ennek a szervnek a kiboncolása közvetlenül a lebomlását megelőzően rendkívül nehéz. A szekréciós granulum/krinoszóma – amely a váladékszemcsék és a késői endoszómák/lizoszómák egyesülése útján létrejövő degradatív organellum – specifikus pH-rezisztens DsRed-del jelölt ragasztófehérje (Sgs3-DsRed) segítségével nyomon követhetjük a nyálmirigy fejlődési állapotát a bábon belül, és kiboncolhatjuk ezt a szervet még rendkívül késői fejlődési stádiumban is (15-18 óra APF) A fénymikroszkópos minták festésére toluidin kéket használunk, amelyek vizsgálata előzetes eredményeink szerint számos érdekes jelenséget mutat - sötét foltok a krinoszómák közelében, kromatin kondenzáció, a krinoszómák érése, multilamelláris testek képződése - a bábfejlődés során pusztuló nyálmirigyekben. A továbbiakban a jelölt feladata lesz ezeknek a késői nyálmirigyeknek az elektronmikroszkópos és molekuláris genetikai vizsgálata, mindezek által pedig azonosítani azokat a géneket, amelyek szabályozzák ezeket a potenciálisan új sejthalállal és öregedéssel kapcsolatos mechanizmusokat.
A jelöltnek gondoskodnia kell a mutáns és transzgénikus légyállományokról, keresztezéseket kell végeznie, nyálmirigy-mintákat kell izolálnia, valamint PCR-t, Western blot-ot, fény- és elektronmikroszkópos megfigyeléseket, valamint immuncitokémiát kell végeznie.
A részletes kutatási terv a jelölttel folytatott megbeszélések alapján készül el."

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Genetikai, sejt- és fejlődésbiológiai végzettség (MSc)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )