Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lakatos Bálint Károly
Korszerű echokardiográfiás technikák szerepe a bal- és jobb kamrai töltöttségi viszonyok változásaival járó kórállapotokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Lakatos Bálint Károly
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Napjainkban a szívüregek alakjának és működésének meghatározására az echokardiográfia a legszélesebb körben alkalmazott modalitás. Egy rutin, kettő dimenziós szívultrahang vizsgálat során is számos paraméter kerül rögzítésre, melyek a szívüregek morfológiai sajátosságain felül mind a szisztolés-, mind a diasztolés funkció jellemzésére is alkalmasak. Mindezen paraméterek nagy esetszámú populációs vizsgálatok által bizonyított, robusztus prognosztikus értékkel bírnak a szív- és érrendszer kórállapotain felül számos extrakardiális megbetegedésben is.
A jelenlegi gyakorlat által használt markereket azonban lényégében kivétel nélkül erősen befolyásolják a hemodinamikai töltöttségi viszonyok. Még az olyan korszerűnek mondható funkcionális paraméterek, mint a speckle-tracking echokardiográfiával meghatározott globális longitudinális strain vagy a háromdimenziós echokardiográfiával mért ejekciós frakció is jelentős mértékben elő- és utóterhelés függőek: ennél fogva nem tekinthetők a kontraktilitás markereinek. Mindez a strukturális intervenciók érájában, az évről évre növekvő számú transzkatéteres billentyűbeavatkozások mellett különösen releváns probléma.
A non-invazív miokardiális munka index (MWI) egy olyan új echokardiográfiás bal kamrai funkcionális mérési modalitás, mely a bal kamrai deformációt a pillanatnyi bal kamrai nyomásra fajlagosítva vizsgálja. A MWI paraméterek több kórállapotban is bizonyítottan jobb markerei a prognózisnak egyéb funkcionális markereknél. Mindennek az oka az lehet, hogy kísérletes eredmények alapján a MWI akár jelentősen módosult elő- és utóterhelés mellett is jó összefüggést mutatnak a bal kamrai kontraktilitással. Ennek ellenére klinikai alkalmazását még nem vizsgálták a legtöbb olyan megbetegedésnél, ahol a töltöttségi viszonyok változásai központi jelentőségűek.
Utánkövetéses vizsgálatainkban a MWI diagnosztikus és prognosztikus jelentőségével foglalkozunk a bal- és jobb kamra nyomás- és volumentúlterheléses állapotaiban. Transzkatéteres aorta műbillentyű beültetésen áteső betegekben az implantációt megelőzően, közvetlenül a procedúra után, illetve 12 hónappal később vizsgáljuk a bal- és jobb kamrafunkció longitudinális változásait. Meghatározzuk a MWI összefüggéseit a klinikai paraméterekkel, illetve prediktív értékét „puha”, illetve „kemény” végpontok tekintetében. Puha végpontként meghatározzuk a beteget kezdeti, illetve 12 hónappal későbbi proBNP értékét, 6 perces járástávolságát, illetve validált szívelégtelenség kérdőívvel életminőségüket, megvizsgálva ezzel azok változásait. Medián 2 év utánkövetés után vizsgáljuk olyan klinikai végpontok, mint az összhalálozás, a szívelégtelenség és egyéb kardiovaszkuláris események bekövetkeztét.
Többcentrumos prospektív vizsgálatunkban veno-arteriózus membrán oxigenizációs terápiában részesülő, súlyos akut szívelégtelen betegekben vizsgáljuk majd a MWI prognosztikus értékét. A vizsgálati populáció jellegéből adódóan a MWI 30 napos mortalitásra, illetve szervi elégtelenségekre (vesepótló kezelési igény, extubáció lehetősége) való prediktív értékét van módunk vizsgálni.
Kísérletes Kardiológiai Munkacsoportunkkal szoros együttműködésben hemodinamikai túlterheléses kisállat modelleken (transzverzális aorta konstrikció, aorto-kavális fisztula, pulmonáris főtörzs szűkítés) van lehetőségünk vizsgálni az MWI változásait, ezzel közelítve a humán betegségek hosszmetszeti lefolyását. Ezen transzlációs vizsgálatok lehetőséget nyújtanak arra, hogy humán vizsgálatokban elérhetetlen mérési modalitások (invazív bal- és jobb kamrai nyomás-térfogat analízis, direkt szívizomszövet génexpressziós és hisztológiai vizsgálatok) eredményeivel vessük össze non-invazív módon meghatározott paramétereinket.
Vizsgálataink célja, hogy a könnyen számítható, gyakorlatban is alkalmazható MWI paraméterek hozzáadott klinikai értékét mindennapi betegellátásban is releváns klinikai helyzetekben igazoljuk. Mindezen kutatási eredmények a jövőben célzottabb betegszelekciót, pontosabb rizikóstratifikációt segíthetnek elő, illetve terápiás döntéseket is támogathatnak.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )