Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Interakciódinamika elemzése a kommunikáció elemzésén keresztül diszfunkcionális családoknál, pároknál

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Károli Gáspár Református Egyetem
pszichológiai tudományok
Pszichológiai Doktori Iskola

témavezető: Szili Ilona
helyszín (magyar oldal): KRE BTK PDI
helyszín rövidítés: PDI


A kutatási téma leírása:

Kommunikálni nemcsak pszichés szükséglet, hanem létfeltétel is, hiszen a kommunikáció által összehangoljuk tevékenységünket az egyén és a társadalom szintjén, illetve kapcsolatot teremtünk és fenntartunk. A kommunikációban megjelenik az egymáshoz való viszonyulás, a személyek közötti dinamika másnéven az interperszonális vagy interakció dinamika, mely elemzése által másabb rétegéhez jutunk el a kommunikációnak. A kommunikációnak ezen mélyebb rétegét meghatározza a kommunikáló fél jelen állapota (hangulata, szükségletei), gyermekkorból hozott késztetései, személyiségének alakulása, családi történései, transzgenerációs hatások, aktuális problémái, patológiái, tehát személyiségen belüli (intrapszichés) történései, melyek tudattalanul hatnak a kommunikációt kezdeményezőre és a címzettre, akihez szól.
Manapság egyre több olyan vizsgáló eljárás létezik, mely a kommunikáció elemzésén keresztül feltárja az interakciódinamikát. Egyik ilyen eljárás a zürichi pár- és családterapeuta Jürg Willi által kidolgozott Közös Rorschach Vizsgálat (KRV), mely projektív eljárás, amely alkalmazható párok, családok, kisebb csoportok interakciódinamikájának a feltárására.
Vannak Közös Rorschach kutatások, melyek nemcsak egészséges párok/családok (házasulandóknál, hosszú ideje párkapcsolatban élők), kapcsolati dinamikáját tárják fel, hanem diszfunkcionális párokét/családokét (pl. válófélben lévőkét, meddőségnél). A kutatásokban láthatóvá válik, hogy az egészségeseket jellemző kommunkációs mintázat eltér a diszfunkcionális párokat, családokat jellemző kommunikációs mintától.
Kutatás célja: diszfunkcióval élő párok, családok kapcsolati dinamikájának a feltárása a kommunikáció elemzésén keresztül illetve összehasonlítva más vizsgáló eljárásokkal, mint Hendrick-féle (1988)Párkapcsolati Elégedettség mérése Kérdőív használata

Bagdy Emőke (2002): A tudattalan összejátszástól az együttfejlődésig. In.: Bagdy. E. (DSzerk).: Párkapcsolatok dinamikája. Budapest: Animula kiadó, 34-50.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-06-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )