Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kövesdi Andrea
A személyiségfejlődés aspektusainak hozzájárulása a reziliencia potenciál mozgósításához.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Károli Gáspár Református Egyetem
pszichológiai tudományok
Pszichológiai Doktori Iskola

témavezető: Kövesdi Andrea
helyszín (magyar oldal): KRE BTK PDI
helyszín rövidítés: PDI


A kutatási téma leírása:

A személyes és családi reziliencia potenciál (lelki ellenállóképesség) kutatás hozzájárul annak megértéséhez, hogy az egyén milyen módon képes a nehéz körülmények között fejlődni, fenntartani a pszichológiai jólétet és a mentális egyensúlyt. Masten-i felfogásban a reziliencia, nehéz életkörülmények ellenére történő sikeres alkalmazkodást jelent. Továbbá együttjár pozitív énképpel, én- hatékonysággal és a változáshoz való pozitív hozzáállással és a jelentős stresszhatás alatt megtartott kompetens működéssel. A személyiségfejlődés során számos protektív és vulnerábilis tényező befolyásolja adott normatív krízis kimenetelét, illetve a normatív krízist meghaladó megterhelő élethelyzetek szintén (pl.krízisek, traumák, betegségek) nyomot hagynak a személyiség érési folyamatában. A mentalizáció, testkép, érzelmek, kognitív-és érzelem szabályozás, képzeleti tevékenység, és a szelf fejlődés dimenzióban keressük az összefüggést a reziliencia poteciállal. A vizsgálatok kiterjednek az egyéni és a családi összefüggésekre. A vulnerábilis tényezők dominanciája klinikai zavarokhoz vezet, melyek közül a stressz szerepére helyezzük a hangsúlyt a pszichoszomatikus kórképek (pl. evészavarok) és a szomatopszichés állapotok vizsgála során. A megterhelő élethelyzetek (krízis, trauma, jelentős változás, elhanyagolás stb.) megemelkedett stresszszinttel járnak, azonban a stresszre adott testi, lelki, kognitív válaszreakció egyén és környezet függő (Selye, 1950, Urbán, 2017). A stresszreakciók non-adaptív megoldása pszichoszomatikus tünetképzéshez vezethet, mint pl. az evészavarok (Selye, 1976, Túry, Szabó, 2000), valamint a krónikus betegségek kezelésének esélyeit rontja a mentális egyensúly vesztés mellett (De Nisco és mtsai, 2011, Kövesdi, 2016). A reziliencia potenciál komplex és dinamikus működésére mind verbális, mind non-verbális tartományban fókuszálunk (pl képzelet) azzal a céllal, hogy a fejlődés folyamatában a protektív tényezők hangsúlyozása hozzájáruljon az egészségmagatartás kialakításához és a jólléthez.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-06-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )