Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Kata
Hemodinamikai instabilitás vizsgálata kritikus állapotú újszülöttekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Kovács Kata
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az újszülött intenzív osztályokon kezelt kritikus állapotú betegek ellátása a gyermekgyógyászat kiemelt területe. A neonatológia közelmúltbeli fejlődése jelentős javuláshoz vezetett az intenzív ellátást igénylő csecsemők klinikai ellátásában és túlélésében, azonban a továbbra is fennálló magas morbiditás jelentős kihívást jelent. A hosszan tartó kórházi ápolás a szövődmények magas kockázatával jár és néhány gyermeknél hosszú távú idegrendszeri fejlődési problémák és tanulási nehézségek léphetnek fel. Az újszülöttgyógyászati ellátás költsége jelentős, ami anyagi terhet ró az érintett családokra és a társadalom egészére. Bár a gyermekgyógyászati kutatások talán elmaradnak a klinikai kutatások más területeitől (pl. onkológiai vagy kardiovaszkuláris kutatások) a fejlesztések hatása potenciálisan nagyobb, mivel az újszülöttekre és a kisgyermekekre hosszabb élettartam vár, amely alatt részesülhetnek a jobb eredményekből; sőt az egészséges gyermekek szülei korábban visszatérhetnek a munkaerőpiacra. James Heckman, a közgazdasági Nobel-díjas kiemelte, hogy a kisgyermekkori fejlesztés olyan befektetés, amely magas humántőkét hoz, valójában minél korábbi a befektetés, annál nagyobb a megtérülés.
Ez az elképzelés alapozza meg a prenatális és újszülöttkori beavatkozások fontosságát. Az intenzív terápia optimalizálása a közelmúltban a neonatológiai kutatások középpontjába került. A többdimenziós adatok integrálása, beleértve a klinikai- és a monitorizált élettani adatokat, valamint a laboratóriumi leleteket, a csecsemők személyre szabott kezeléséhez vezethet. Az újszülött intenzív osztályokon gyakori klinikai probléma a hemodinamikai instabilitás, ami kifejezetten alkalmas ilyen többrétű vizsgálatokra, mivel pontos diagnózisa, gyors és megfelelő kezelése továbbra is kihívást jelent. A klinikai tünetek hátterében fennálló komplex patofiziológiai folyamatok feltárása és megértése hozzájárulhat a hatékony és oki terápiák kifejlesztéséhez és alkalmazásához. A személyre szabott orvoslás alkalmazása ebben a betegpopulációban jelentős javulást eredményezhet, például kevesebb szövődményt, korábbi kórházi elbocsátást és jobb hosszútávú neurológiai eredményeket.
Az újszülöttek intenzív osztályos ellátásában a rövidtávú stabilizálás valamint a tüneti és oki terápiák mellett kiemelt szerepet kap a hosszútávú idegrendszeri fejlődés követése és ennek alapján a legbiztonságosabb terápiás stratégiák kidolgozása. A neuroprotektív szemléletű klinikai ellátás alapja, hogy az akut ellátás során a hosszútávú fejlődésneurológiai kimenetelt is szem előtt tartjuk és próbáljuk az idegrendszeri károsodást elkerülni / minimalizálni. Különösen fontos ez az egyébként is kifejezetten sérülékeny betegpopulációkban, például a koraszülöttek vagy az oxigénhiányos károsodást átélt újszülöttek esetében. Tervezett kutatásainkban az intenzív terápiát igénylő újszülöttek rövid és hosszútávú kimenetelét befolyásoló tényezők vizsgálata kiemelt szerepet kap.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )