Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fizikai-kémiai tulajdonságok vizsgálata és értékelése gyógyszerkészítmények stabilitására és hatóanyagleadására vonatkozóan

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Budai Lívia
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Doktori téma leírása:
A gyógyszerfejlesztés egyik kiemelkedő lépését jelenti a gyógyszerkészítmények és segédanyagaik fizikai-kémiai stabilitásának vizsgálata, mely átfogó fizikai vizsgálatokra terjedhet ki.
A gyógyszerformulálás során a segédanyagok megválasztásának szempontjait jelentősen befolyásolják azok inkompatibilitási tulajdonságai, melyeket a stabil gyógyszerkészítmények formuláláshoz elengedhetetlen feltárni. A különböző segédanyagok hatására bekövetkező fizikai változások megismerése kulcsfontosságú lépése a gyógyszerformulálásnak.
A fizikai stabilitás egyik fontos alkotóeleme a reológiai paraméterek ellenőrzése.
Azoknál a gyógyszerszállító rendszereknél, melyek hatóanyagleadása speciális trigger (pl. hőmérséklet, pH, elektrolit koncentráció) hatására következik be, a fizikai-kémiai állapotváltozások feltárása nagy jelentőséggel bír. Az említett csoportkörbe tartoznak a termoreszponzív és az in situ állapotváltozást mutató gyógyszerszállító rendszerek is, melyek esetében a reológiai paraméterek követése a stabilitás és a hatóanyagleadás leírásához jelentős mértékben hozzájárulhat.
A reológiai paraméterek részletes leírásához hozzátartoznak a viszkozimetriás és az oszcillációs mérések. A viszkozimetriás mérések keretében a formulált készítmények viszkozitás- és folyásgörbéje, tixotróp jellege és folyáspontja jellemezhető. Az oszcillációs mérésekkel a viszkoelasztikus tulajdonság megléte határozható meg. Az amplitudó táblák felvételével a nyíróerő növekedésének függvényében, a reprodukálható méréstartományban elvégezhető lineáris viszkoelasztikus régió határozható meg, melynek további alkalmazásával a viszkoelasztikus tulajdonságot leíró paraméterek frekvenciafüggő sajátságai elemezhetőek. A hőmérsékletfüggő mérések az oszcillációs paraméterek alkalmazása mellett információkat nyújtanak a vizsgált készítmény számos paraméteréről, mint az elasztikus és viszkózus modulusáról, komplex modulusáról és komplex viszkozitásáról, melyek részletes reológiai elemzésekre kínálnak lehetőséget.
A reológia területén kutatott viszkoelasztikus tulajdonság egyes gyógyszer alkalmazási módok esetén kiemelt szerepet kap. A könnyfolyadék és a szinoviális folyadék viszkoelasztikus jellege miatt, a szemészeti és intraartikuláris készítmények formulálása a viszkoelasztikus tulajdonság meglétének igényét vonja maga után, melynek kontrollálása és nyomon követése reológiai módszerek alkalmazásával lehetséges.
A reológiai méréseken túl, számos egyéb mérés lehet szükséges a fizikai stabilitás elemzéséhez, mint az oldékonyságot befolyásoló tényezők vizsgálata, a diszperz készítmények méretmeghatározása, mikroszkópos elemzése és a kalorimetriás értékelések, melyek szintén szorosan hozzátartoznak a formulált készítmények teljeskörű fizikai stabilitásának megadásához. A gyógyszerkészítmény megváltozott fizikai-kémiai paramétere jelentős befolyásoló szereppel rendelkezhet a készítmény stabilitására és a hatóanyagleadására vonatkozóan.


Jelentkezési határidő: 2024-05-14


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )