Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kása Richárd
A korrupcióészlelés sajátosságai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Kása Richárd
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

A korrupció jelensége mindig is izgalmas kutatási kihívást jelentett, hiszen egy ilyen negatívan felfogott fogalom kutatása, megértése és összefüggéseinek feltárása nem könnyű feladat, hiszen a kutatás alanyainak előítéletei - de még a kutatók elfogultsága is - jelentősen torzíthatja az adatgyűjtést, az elemzést és a kutatási folyamat minden aspektusát. E kihívások ellenére azonban egyre nagyobb az érdeklődés a téma iránt, hiszen gazdasági teljesítményünk, a befektetési környezet és a gazdaság más területeinek megítélése az ország korrupciós szintjétől is függ. A korrupció szintje számos mutatóval és modellel jellemezhető, de az adott országban uralkodó jelenséggel kapcsolatos egyéni viselkedés és észlelés mind szervezeti, mind egyéni szinten több betekintést nyújt.
A kutatásnak több, egymásra épülő célja van:
1. Mérési skálák kidolgozása a korrupció észlelésének vizsgálatára.
2. Az egyén kulturális jellemzőinek azonosítása és annak meghatározása, hogy ezek befolyásolják-e a korrupció észlelését.
3. Egy speciális mérőeszköz kifejlesztése, amellyel a fenti mérési skálák felhasználhatók.
Kutatási kérdések:
- RQ1: Milyen a társadalmi érzékenység a korrupcióval szemben, és hogyan befolyásolja ezt a nemzeti kultúra?
o RQ1.1 alkérdés: (Mezo szint) Hogyan befolyásolja az egyén társadalmi és gazdasági helyzete és kultúrája a korrupció iránti fogékonyságot?
o RQ1.2 alkérdés: Milyen kapcsolat van a korrupció elfogadása (alacsony érzékenység), a korrupció tapasztalata és a korrupt viselkedés között, és hogyan moderálja a kultúra ezt a kapcsolatot?
o RQ1.3 alkérdés: (makroszint) Milyen mértékben vetíti előre egy ország kulturális profilja a korrupció észlelésére való érzékenységet?
- RQ2: Függ-e a korrupciós cselekmény megítélése az érintettek nemétől?
o RQ2.1 alkérdés: A nők korrupciójával szemben toleránsabbak vagyunk, vagy kíméletlenebbül ítéli meg őket a közvélemény?
o RQ2.2 alkérdés: Hogyan változik a férfiak/nők megítélése a korrupciós cselekményekben a különböző kultúrákban?

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )