Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Dorina
Újbóli felületkezelés hatása új és javított alkatrészekre

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kovács Dorina
helyszín (magyar oldal): BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék
helyszín rövidítés: ATT


A kutatási téma leírása:

a.) Előzmények
A felületkezelések fontos részei a gyártási folyamatnak, mert ezek biztosítják hosszútávon a felszín keménységét, kopásállóságát és korrózióállóságát. Számos felületkezelést alkalmaznak az ipar különböző területein (bevonatoktól kezdve a diffúziós rétegekig). Az Anyagtudomány és Technológia Tanszék laboratóriumában már cementálási és nitridálási kísérleteket több kutatás alkalmával is megvalósítottunk. A kiírt téma jelentőséggel bír az ipar számára is, továbbá, már a kialakult kapcsolatból merítve végezzük el a kísérleteket, vizsgálatokat.

b.) A kutatás célja
A kutatás célja elsősorban kikísérletezni az újbóli felületkezelések hatását az alkatrészre, illetve már a felvitt rétegre. Ezen túlmenően megvizsgálni, hogy javított alkatrészeket lehet-e felületkezelni, hogy a kopásállóság vagy korrózióállóság továbbra is a kívánt maradjon úgy, hogy gazdaságilag is jobban megérje, mint egy új alkatrészt legyártani.

c.) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye
Az elvégzendő munka szemeszterekre lebontva az alábbiakat tartalmazza:
1-2. szemeszter: Szakirodalom kutatás felületkezelések és újbóli felületkezelések témakörében.
Meghibásodott, javított alkatrészek felkutatása vagy kísérleti úton való előállítása, tönkremeneteli okainak kivizsgálása és a megfelelő felületkezelések kigondolása az adott problémához.
2-4. szemeszter: Felületkezelések kivitelezése a fent említett próbadarabokon, illetve előkísérletek végzése duplex (kettős) felületkezelésekkel.
4-6. szemeszter: Javított alkatrészeket elvégzett újbóli felületkezelések hatásának vizsgálata
3-8. szemeszter: Publikáció készítése, hazai és nemzetközi folyóiratba, valamint az elért eredmények konferenciákon való bemutatása.
7-8. szemeszter: Disszertáció megírása.

d.) A szükséges berendezések
A próbadarabokat és felületkezeléseket ipari partnereinknél végezzük el. A vizsgálatokhoz szükséges eszközök a tanszék által, vagy a kihelyezett laboratóriumaiban biztosítottak.

e.) Várható tudományos eredmények
Felületkezelésekben való elmélyülés, bonyolult geometriákon alkalmazott kezelések mechanizmusának megértése. Választ találni arra, hogy javított alkatrészeket lehet-e ismét felületkezelésnek alávetni, vagy van-e az újbóli gyártásnak valamilyen alternatívája.

f.) Irodalom
Kovács Dorina, Dobránszky János: Effects of Thermochemical Surface Treatments on the Industrially Important Properties of X2CrNiMo 17-12-2 Austenitic Stainless Steel, Periodica Polytechnica Mechanical Engineering, 2019,

Kovács Dorina, Dobránszky János, Bonyár Attila: Effect of different active screen hole sizes on the surface characteristic of plasma nitrided steel. RESULTS IN PHYSICS 12 pp. 1311-1318., 8 p. (2019)

Kovács Dorina, Kemény Alexandra, Dobránszky János, Iban Quintana: Effects of plasma nitriding on tempered steel. IOP Conference Series: Materials Science and Engineering 426: 012027 (2018)

Sopousek J et al.: Carbon and Nitrogen Redistribution in Weld Joint of Ion Nitrided 15CrMoV 2-5-3 and Advanced P91 Heat-Resistant Steels. JPEDAV (2006) 27:363-369

Alphonsa J et al.: Plasma nitriding on welded joints of AISI 304 stainless steel. Surface & Coatings Technology 228 (2013) S306–S311

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-10-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )