Témakiírás
 
Molnár-Gáspár Renáta
A triptofán metabolitok szerepének vizsgálata a szívizomban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Molnár-Gáspár Renáta
helyszín (magyar oldal): SZTE SZAOK Biokémiai Intézet
helyszín rövidítés: SZAOK


A kutatási téma leírása:

Kutatási témakör : Az intracelluláris stressz válasz mechanizmusának és modulálási lehetőségeinek vizsgálata szívizomkárosodással járó kórállapotokban

A kardiovaszkuláris kórképek és a tumoros megbetegedések világszerte vezetik a mortalitási és morbiditási statisztikákat, melyek direkt és/vagy indirekt módon a szívizom károsodásához vezetnek. Ezen károsodás hátterében olyan intracelluláris folyamatok megváltozott működése állhat, mint a sejtek homeosztázisának felborulása, sejtorganellum diszfunkciók (a mitokondriumok, endoplazmás retikulumok megváltozott funkciója), anti-és pro-apoptotikus fehérjék megváltozott expressziója, az autofágia, valamint a DNS károsodás, melyek a szívizom különböző stresszre adott válaszának komponenseit képezik. Ismert, hogy a miokardium rendkívüli stresszadaptációs kapacitással rendelkezik, azonban ennek részletes mechanizmusa, komponenseinek ok-okozati viszonya a mai napig nem teljesen tisztázott.

3. A triptofán metabolitok szerepének vizsgálata a szívizomban

A triptofánból a kinurenin útvonalon keresztül számos biológiailag aktív molekula képződik. Ezek közül a kinurénsavról ismert, hogy neuroprotektív hatású neurodegeneratív megbetegedésekben, ahol képes a neuronok károsodását csökkenteni. Protektív hatását elsősorban az ionotróp glutamát receptorok antagonistájaként fejti ki, csökkentve az excitotoxikus sejtkárosodást. Emellett gyulladáscsökkentőként képes mérsékelni a neurológiai kórképeket kísérő gyulladást, valamint antioxidáns molekulaként részt vesz a reaktív oxigén gyökök okozta oxidatív stressz eliminálásában. Ezen ismeretek alapján a kinurenin út egyes elemeinek potenciális neurológiai gyógyszerfejlesztési célpontokká válhatnak, melyhez a kardiovaszkuláris hatások vizsgálata elengedhetetlen. Emellett a triptofán metabolitok szívizomra gyakorolt fiziológiás és patológiás hatása, ezen belül molekuláris hatásmechanizmusa sem ismert, melyek felderítése és vizsgálata munkánk célját képezi. A program keretén belül in vitro, ex vivo és in vivo kísérletes modellek alkalmazásával vizsgálnánk az exogén adagolt kinurénsav szívizomra gyakorolt hatását stresszmentes, valamint különböző stressz-szituációkban (pl. szimulált iszkémia/reperfúzió, globál iszkémia modell, antitumor szerek indukálta kardiocitotoxicitás modellek). A kinurénsav molekuláris hatásmechanizmusának feltérképezése során vizsgáljuk a mitokondriális működés, apoptózis, autofágia és egyéb kardioprotekcióban és stresszadaptációban részt vevő folyamatok érintettségét.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
TDK munka

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31