Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hollóczki Oldamur
Polimerek és biomolekuláris rendszerek közötti kölcsönhatások számítógépes modellezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Hollóczki Oldamur
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Fizikai Kémiai Tanszék
helyszín rövidítés: D-618


A kutatási téma leírása:

A környezetünkben emberi tevékenység következtében jelenlévő mikro- és nanoműanyagok az élelmiszer illetve folyadékfogyasztással a szervezetünkbe kerülnek, csakúgy, mint az ökoszisztéma további élőlényeiébe. Azonban arról egyelőre semmilyen megbízható információ nem áll rendelkezésre, hogy e részecskék milyen hatással vannak az emberi (és állati) szervezetre. A jelen projekt legfőbb célja e probléma áthidalása. Számítógépes modellezés segítségével a kísérleteket kiegészítve, adott esetben helyettesítve szeretnénk ahhoz elegendő információt gyűjteni, hogy végül a nanoműanyagok környezetre és emberi egészségre gyakorolt hatását alaposabban megérthessük.
Korábbi kutatásaink során molekulamodellezési módszerekkel megmutattuk, hogy peptidek és fehéjék a szervezetbe jutott nanoműanyagok felszínével kölcsönhatásba kerülve megváltoztatják másodlagos szerkezetüket. E hatás a műanyag anyagi minőségétől nagymértékben függ, ami rámutat, hogy a modellezésre mindenképpen szükség van az ilyen jellegű fiziológiás hatások felméréséhez, hiszen csak kísérletekkel egy ilyen változatos anyagcsalád (különböző méret, anyagi minőség, keresztkötések jelenléte, oxidáció, egyéb anyagok jelenléte) kimerítően nem vizsgálható. A modellfehérjékre kapott eredmények alapján egyes műanyagok épp olyan változásokat okozhatnak e biomolekulákban, mint amilyeneket az Alzheimer- és Parkinson-kór lehetséges kiváltó okaként is megjelöltek az irodalomban. A hallgatók tehát olyan kutatásokba kapcsolódhatnak be, amelyek neurodegeneratív betegségekkel kapcsolatba hozható fehérjék műanyag részecskék okozta konformációs változásaira irányulnak, ide értve a humán prion fehérjét, tau és amiloid-béta fehérjéket is.
Az elmúlt években megmutattuk, hogy nanoméretű műanyag részecskék, vagy más, polimer alapú rendszerek a sejtmembránok szerkezetében jelentős változásokat idéznek elő, melyek komoly fiziológiás következményekkel járhatnak. E kölcsönhatással hozható az is összefüggésbe, hogy e részecskék áthatolnak a vér-agy gáton, és az agyszövetbe kerülhetnek. Az erre a témára jelentkező hallgatók munkájuk során a kiemelt fontosságú műanyag-membrán kölcsönhatásokat is vizsgálni fogják.
A téma egy jelentős nemzetközi együttműködés kereteiben kerül megvalósításra, így a hallgatónak a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának, valamint a Bécsi Orvosi Egyetem, Grazi Orvosi Egyetem orvos és biológus kutatóival szoros együttműködésben kell a munkáját végeznie.

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
Alapvető számítástechnikai ismeretek, Linux operációs rendszer felhasználói szintű ismerete, jártasság a molekulamodellezésben

felvehető hallgatók száma: 4

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )