Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bohács Anikó
Biomarkerek és rizikó faktorok interstitialis tüdőbetegségekben és tüdőtranszplantáció utáni krónikus allograft diszfunkcióban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Bohács Anikó
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Bevezetés: Az interstitialis tüdőbetegségek (interstitial lung diseases-ILD-s) alatt a tüdő interstitiumát, alveolusait és bronchiolusai érintő gyulladással és/vagy fibrosissal járó heterogén betegségcsoportot magába foglaló kórképek összeségét értjük. Etiológiájuk alapján oszthatjuk kisebb csoportokba, így vannak tisztázott, ismert kórokú (pl.: autoimmun betegségekhez társuló-ILD-k, hiperszenzitív pneumonitisek, restriktív allograft szindróma) és ismeretlen eredetű kórképek (pl.: idiopathiás pulmonalis fibrosis, idiopathiás interstitialis pneumoniák). AZ ILD-k differenciál diagnosztikájában a klinikai képnek, mellkasi nagyfelbontású computer tomográfiás (HRCT) kép radiomorfológiai megjelenésének, bronchoalveolaris lavage sejtösszetételének, tüdőbiopsziának és multidiszciplinális ILD team véleményének van kiemelkedő jelentősége. Vannak már ismert biomarkerek (VEGF, tumormarkerek, progranulin, interleukinek) melyek a különböző kórképek elkülönítésében, míg mások az ILD prognózisának előrejelzésében nyújtanak segítséget.
Célkitűzés: Új vagy az adott ILD-ben még nem vizsgált biomarkerek differenciál diagnosztikai szerepének feltárása. Így az osteopontin szerepe az egyaránt obstruktív ventilációs zavarral járó lympangioleiomyomatosis (LAM) és asztma elülönítésében, LAM prognózisában. A progranulin szerepének vizsgálata a progresszív pulmonalis fibrosisok kórlefolyásában. A cell free DNS diagnosztikában betöltött helyének vizsgálata a tüdőtranszplantáltakban kialakuló progresszív tüdőfibrosissal járó krónikus folyamatában a restriktív allograft szindrómában, továbbá az esetleges rizikó tényezők elemzése a krónikus rejekció kialakulásásban. A biomarkerek és pulmonológiai funkcionális paraméterek, képalkotó vizsgálatok analízise.
Összefoglalás: Tekintettel arra, hogy a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján működik legrégebben, hazai viszonylatban a legnagyobb esetszámmal ILD team, továbbá a tüdőtranszplantált betegek gondozása ebben az 1 centrumban zajlik megvalósítható a mintagyűjtés és a magas szintű, szisztematikus pulmonológiai vizsgálatok elvégzése.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )