Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Keringő biomarkerek légzőszervi megbetegedésekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Horváth Péter
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az egyes szervrendszerek megbetegedéseiben a károsodott szövetek által kibocsátott fehérjék, lipidek, szacharidok és egyéb molekulák az érintett szervekből a szisztémás keringésbe jutnak. Ezek a bioaktív molekulák a betegségek pathomechanizmusáról adnak bővebb információt, ezen felül azonban a klinikai munka során hasznos prediktív értékük is lehet. Az egyes molekulák jelenléte vagy hiánya a betegség lefolyása során prognosztikai marker lehet, valamint a további terápiás beavatkozások megtervezésében nyújthat segítséget a betegágy mellett.
A klinikai gyakorlatban jelenleg is használunk számos biomarkert, a légzőszervrendszert érintő megbetegedések esetén. Például emphysemára hajlamosít az alfa-1-antitripszin hiánya. Korai COPD mortalitásra utal a betegség lefolyása során megjelenő hyperuricaemia. Terápiás beavatkozásokat módosító biomarker a kilégzett levegő nitrogén-monoxid tartalma, ennek emelkedése a kortikoszteroid reszponzív asztma jelenléte mellett szól.
A kutatási téma célja további biomarkerek azonosítása. A téma fókuszában a tüdő daganatos megbetegedései, valamint az obstruktív alvási apnoe találhatók.
Klinikánk pulmoonkológiai centrum, a mindennapi gyakorlat jelentős részét a tüdődaganataos betegek ellátása teszi ki. A kutatás során betegeinktől plazma, szérum és kilégzett levegő kondenzátum mintákat gyűjtünk. A diagnosztikus bronchoszkópia része a rutinszerű bronchusmosó folyadék, melyekből szintén történnek további mérések. A mintákból különböző fehérjék, mRNS töredékek, bioaktív lipidek jelenlétét mutatjuk ki. Kutatásunk középpontjában a daganatok kialakulásában fontos gyulladásos biomarkerek állnak.
Az obstruktív alvási apnoe népbetegség, a nemzetközi irodalmi adatok alapján hazánkban közel 600000 ember lehet érintett. A betegséghez társuló, intermittáló hypoxia talaján kialakuló gyulladás számos metabolikus társbetegség kialakulásához is vezet, mint a diabetes mellitus, atherosclerosis vagy terápia rezisztens hypertonia. Klinikánk alváslaboratóriumában szűrésen részt vevő betegektől gyűjtött vérmintákat vizsgálunk, ezekből az intermittáló hypoxia során felszabaduló gyulladásos vegyületeket mérjük, a betegektől részletes anamnézisfelvétel történik, az ebből épített adatbázis alapján az egyes biomarkerek szintjét az OSAS részét képező metabolikus társbetegségekkel is korreláltatjuk.
A felvetett kutatási téma releváns, a tüdőgyógyászati szakma szempontjából aktuális. A képzésben résztvevő hallgatók jártasságot szerezhetnek a betegekkel való kommunikációban, mélyebben megérthetik a légzőszervi megbetegedések pathomechanizmusát és molekuláris patológiáját. A képzés során lehetőség nyílik számos laboratóriumi technika elsajátítására, mint például a minták megfelelő kinyerése, mintatárolás, ELISA mérések, DNS és RNS izolálás, kilégzett levegőkondenzátum gyűjtése. Az eredmények feldolgozása során hasznos gyakorlati tudást kapnak az R statisztikai programnyelvről, az alapvető statisztikai tesztekről, valamint a megfelelő tudományos színvonalú kézirat elkészítésének metodikájáról.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )