Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dezsényi Balázs
Infektív fokális májelváltozások klinikai epidemiológiája

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Dezsényi Balázs
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A máj fertőzéseit vírusok, baktériumok, protozoonok és helminthek okozzák. Ezek között előfordulnak hazai viszonylatban is gyakorinak számító infekciók (például hepatotrop vírusfertőzések), sok közülük azonban ritka előfordulásából eredően differenciáldiagnosztikai problémát jelenthet (például E. multilocularis okozta alveolaris echinococcosis, amoebas májtályog). A máj fertőzéses eredetű gyulladásos eltéréseinek további, patológiai szempontú felosztására ad módot a májkárosodás kiterjedésének meghatározása, eszerint diffúz és fokálismájlesiókról beszélhetünk. Témánkban a fokális azaz körülírt májlesiokat vizsgáljuk két különálló problémakör mentén: az első a hazánkban leggyakoribb jelentendő féregfertőzés, a leggyakrabban májat érintő Echinococcosis klinikai epidemiológiája, a második pedig a bakteriális eredetű májtályogok klinikai epidemiológiai elemzése.
A máj fokális elváltozásainak fontos csoportját a májciszták jelentik. Korábbi kutatásaink alapján megállapítható, hogy ezek hátterében gyakran Echinococcus granulosuss.l.által okozott cisztás echinococcosis (CE) - illetve ritkábban, de endémiás jelleggel – Echinococcus multilocularis okozta alveoláris echinococcosis (AE) szerepelhet. Az echinococcosis mindkét formája aluldiagnosztizált parazitás fertőzés hazánkban. A CE okozta elváltozásokat radiomorphológiai alapon tipizáljuk (WHO-IWGE – CE1-CE5). A hyperendémiás országokban aa CE kezelése ma már nem empírikusan történik, hanem evidenciákkal alátámasztott kezelési algoritmusok alapján. A ciszta típusa megszabja a választandó kezelési modalitást. A terápia négy pillére: sebészet, percutan eljárások, anthelminthikus gyógyszeres kezelés, figyelő várakozás. Az AE ritkább, de súlyosabb fertőzés. A májban proliferálódó metacestoda infiltratív növekedést mutat, tumorhoz hasonlóan viselkedik. Differenciáldiagnózisban leggyakrabban a cholangiocellularis carcinomától és a májmetastasisoktól szükséges elkülöníteni. Az indolens lefolyás miatt sokszor késői stádiumban igazolódik csak az AE. Centrális lokalizáció esetén a kuratív terápiás lehetőségek korlátozottak, napjainkban is magas letalitású fertőzés. Az onkosebészet szabályait betartva a parazitikus szövet R0 resectioja és adjuváns anthelminthikus albendazol kezelés eredményezhet gyógyulást.
Célkitűzésünk annak feltárása, hogy a rutin diagnosztikai tevékenység során gyakran észlelt májciszták hátterében, milyen módon és milyen mértékben lehet igazolni Echinococcus galandférget, mint etiológiai tényezőt. Az eredmények a jövőben segítenek egy hazai diagnosztikai algoritmus kialakításában, a diagnosztikus hatékonyság növelésében és így az indokolatlanul végzett és szövődményekkel járó invazív beavatkozások számának csökkentésében, az endoszkópos vagy műtéti beavatkozást igénylő esetekben pedig a megfelelő terápiás modalitás és helyes műtéti technika megválasztásában.
Kiegészítő célként országos epidemiológiai felmérés készítését tervezzük - a lakosság körében családorvosok bevonásával - a vörös rókák által terjesztett humán alveolaris echinococcosis rizikótényezőit, megelőzésének lehetőségeit vizsgálva.

Az elsősorban virális eredetű diffúz májgyulladásokon kívül a máj fertőző betegségeinek jelentős csoportját képezik a bakteriális eredetű epeúti fertőzések és májtályogok, melyekről kevés hazai összefoglaló klinikai epidemiológiai tanulmány született mindezidáig. A fejlett endoszkópos technikáknak köszönhetően epeúti obstrukció esetén az epepassage biztosítható, az epepangás megszüntethető, ami a szélesspektrumú antibiotikumok alkalmazása mellett ezen infekciókterápiájának hatékonyságát is növeli. Ugyanakkor a kórházi környezetben végzett invazív eszközös beavatkozások és stentimplantatiók a sok esetben leromlott állapotú, immunkompromittált betegekben, kedvező feltételeket teremtenek az MDR baktériumok megtelepedéséhez és az ezek által okozott nehezen kezelhető fertőzések kialakulásához.
Célkitűzésünk Magyarország egyik hepatológiai centrumában a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján kezelt betegek májat érintő bakteriális infekcióinak többéves, epidemiológiai szemléletű prospektív vizsgálata a mikrobiológiai adatok elemzésével; az alkalmazott kezelésekre és az infekciók kimenetelére fókuszálva. Célunk a kutatási eredmények alapján a jövőbeni helyes klinikai gyakorlat segítése a helyes antibiotikumválasztásra vonatkozóan terápiás javaslatok szerkesztése, a gyógyulási arány növelése és a rezisztens baktériumtörzsek megjelenésének és elterjedésének korlátozása.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )