Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A COVID-19 járvány során alkalmazott teledermatológiai technológiák vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Bánvölgyi András
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az informatikai technológia fejlődése mellett a betegek igényeinek változása következtében az utóbbi években robbanásszerű növekedés volt a telemedicinális modalitások alkalmazásában a betegellátásban. Ezek közül kiemelhető a távbőrgyógyászati, azaz a teledermatológiai szolgáltatások elterjedése. A világ legnagyobb alapterületű országaiban, mint az USA-ban vagy Oroszországban már egy évtizede az alapellátás részét képezik a teledermatológia egyes formái. A Nyugat-Európai országok közül Hollandiában gyűlt össze a legtöbb tapasztalat a teledermatológia használatával kapcsolatban, mivel az országban 2006 óta működik ilyen jellegű ellátás. Azonban megfigyelhető, hogy a legtöbb egészségügyi alapellátó rendszernek nem része a teledermatológia, főként az emelt szintű vagy magán ellátás részeként érhető el.
A teledermatológiai rendszereknek két fő típusa ismert, az egyik az ún. real-time típusú rendszer, amely során a beteg ellátása valós időben, leggyakrabban videoplatformon keresztül valósul meg. A másik, gyakrabban használt forma az ún. store-and-forward típusú rendszer. Ennél a bőrtünetekről készült fotódokumentáció, illetve a páciens releváns anamnesztikus adatai rendelkezésre állnak orvos részére egy köztes, nem valós-idejű szoftveres felületen. Az adatok direkt, azaz a beteg által vagy indirekt módon, azaz a társszakmák egészségügyi dolgozói által kerülhetnek beküldésre.
A COVID-19 járvány okozta járványügyi helyzettel összefüggésben a nem sürgősségi ellátáshoz való hozzáférés lehetősége beszűkült. Ennek következtében szükségessé vált egy széles körben, az alapellátás részeként igénybe vehető teledermatológiai rendszer megalkotása és üzembe helyezése. A Semmelweis Egyetem, Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján került bevezetésre egy a fenti kritériumoknak megfelelő teledermatológiai rendszer, melynek informatikai fejlesztését a MedInnoScan Kutatás- és fejlesztési Kft. végezte. A rendszer a hatályos GDPR szabályokkal összhangban működik. A rendszer biztonságosságának és kiváló hatékonyságának köszönhetően az egész ország területéről több, mint 10 ezer beteg teledermatológiai ellátása tudott megvalósulni. A rendszer jelentős előnye, hogy a személyes konzultáció, ezzel összefüggő betegforgalom csökkentésével az esetleges COVID-19 vírus transzmisszió esélyét jelentősen csökkentette. Továbbá lehetővé tette, hogy a rizikó csoportba tartozó vagy a gyermekek online oktatása miatt otthoni munkavégzést preferáló bőrgyógyászok érdemlegesen részt tudtak venni a betegellátásban.
A retrospektív kutatás célját elsődlegesen a COVID-19 járvány idején kifejlesztett és üzembe helyezett direkt store-and-forward típusú teledermatológiai rendszer hatékonyságának, kezelhetőségének és egyéb jellemzőinek vizsgálata képezi. Az adatokat retrospektíven tervezzük gyűjteni, szükség esetén a páciens telefonos vagy email formában való utánkövetésével kiegészítve.
A rendszer sürgősségi bőrgyógyászati ellátásban, elsősorban triázsoló funkció szempontjából való elemzését kívánjuk végezni. A szűrővizsgálatok szempontjából kiemelkedően fontos onkodermatológiai részeként való használhatóság, az előnyök és hátrányok, illetve ezzel kapcsolatos korlátokat akarjuk meghatározni. Az onkodermatológiai mellett az egész bőrgyógyászati spektrumot lefedő diagnózisok megállapíthatóságára fókuszálva a szenzitivitás, specificitás és egyén hatékonysági mutatók meghatározását tervezzük. A nemek, kórcsoportok szerint betegmegoszlás elemzését azon szempontból is szeretnénk elvégezni, hogy az új digitális technológiák milyen arányban képesek igénybe venni az egyes páciens csoportok. Ezzel szoros összefüggésben vizsgálni tervezzük a teledermatológiának a gerontodermatológia és gyermekbőrgyógyászat területén való alkalmazhatóságát. A költség-hatékonyság vonatkozásában szeretnénk széles körben vizsgálni a teledermatológiai alapellátás részeként való használhatóságát és ezt a humánerőforrás és egyéb gazdasági szempontok szerint elemezni. Ezek mellett a teledermatológiai ellátás és a COVID-19 járvány egymásra való hatását tervezzük vizsgálni és ez alapján szeretnénk meghatározni a teledermatológia járvány utáni időszakban való használatóságát.
A vizsgálatok kivitelezése és az adatgyűjtés a vizsgálat alapvetően retrospektív volta miatt, illetve az esetleges telefonos vagy email formájában való megkeresés a betegek számára nem jelent további terhelést. A vizsgálatok elvégzésére kizárólag a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikán kerül sor.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )