Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A gyulladásos bélbetegségek terápiájában alkalmazott új kezelési lehetőségek, valamint a biohasonló gyógyszerek eredményességének, biztonságosságának vizsgálata. A gyulla

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Iliás Ákos
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A gyulladásos bélbetegségek előfordulása jelentős növekedést mutat az elmúlt évtizedekben világszerte és hazánkban is. Jelenleg is jelentős számú kutatás foglalkozik a betegség etiológiájának tisztázásával, de napjainkig a kérdés még nem teljesen tisztázott. A gyulladásos kaszkádot beindító és fenntartó patológiás folyamatok mind alaposabb megismerésével újabb és újabb támadáspontú gyógyszerek kifejlesztése előtt nyílik meg az út. Jelenleg a konvencionális gyógyszerek mellett négy fajta biológiai szer és egy kismolekula áll rendelkezésre a betegség kezelésében, de számos új molekula van már fázis 3 vizsgálati periódusban. A biológiai szerek egyre elterjedtebb alkalmazása jelentős anyagi terhet ró az egészségbiztosítóra. Az eredeti szerek védettségi időszakának lejárta után megjelentek a piacon az olcsóbb és ezáltal az egészségbiztosító által preferált biohasonló szerek, így tovább bővült a biológiai kezelések során alkalmazható gyógyszerek listája. A biohasonló szerek bár szinte teljesen megegyeznek az eredeti szerrel, azonban klinikai vizsgálatok a gyógyszerrel kapcsoltban nem minden betegcsoport esetén készülnek, hanem ha egy területen bizonyít a biohasonló szer, az indikációk extrapolációja történik, vagyis a többi indikáció esetén is megkapja az engedélyt a biohasonló készítmény. Így nagyon fontosak azok a klinikai vizsgálatok melyek valós életben, egy bizonyos betegpopuláción (pl.: IBD) belül vizsgálják a szer tényleges biztonságosságát és eredményességét. A biohasonló és az eredeti készítmények közötti váltások számos módon valósulhatnak meg, ezek vizsgálata szintén számos értékes adattal szolgál, melyek meggyőzhetik az orvost és betegét egyaránt a sokszor kötelező váltás biztonságosságáról. Mivel a biológiai kezelések nem tudták teljesen megoldani az IBD eredményes gyógyítását, a különböző kezelések kombinálásával elérhető hatékonyság vizsgálata szintén a jövő kutatásai közé tartozik.
A patológiás gyulladásos kaszkád során felszaporodó molekulák napjainkra már jól ismertek, ezek ellen irányuló célzott antitest kezelések már a mindennapi rutin részét képezik. Azonban eddig csak néhány, döntően nem Európai vizsgálat született bizonyos molekulák célzott extrakorporális eltávolításával kapcsolatban. Az pheresis alkalmazásának vizsgálata érdekes és keveset vizsgált területe az IBD-nek mely a keringő, fecalis, és bélfali citokinek sikeres mérési lehetőségének megteremtése után mindenféleképpen szükséges továbblépés lenne a betegség mind pontosabb megismerése szempontjából.
A folsav anyagcsere fontosságát számos betegség esetén bizonyították az elmúlt évtizedekben, nemrégiben az eredményes pótlás mortalitást befolyásoló hatását Covid-19 fertőzés esetén igazolta több munkacsoport. IBD esetében történtek már kutatások a témában, de még számos kérdés nyitott, mely hátráltatja a betegek számára előnyös terápiás megközelítés megszületését.
A gyulladásos bélbetegségek jelenleg sajnos gyógyíthatatlan kórképek, így orvosnak, betegnek egyaránt évtizedeken át tartó kezelésre kell felkészülni. Mindkét fél számára elengedhetetlen lenne a betegség pszichológiai aspektusainak pontos ismerete. Az élet folyamán felmerülő pszichológiai problémák és ezekkel való eredményes vagy eredménytelen megküzdés bizonyítottan hatással van a betegség lefolyására és a nagy valószínűséggel a gyógyszeres kezelés hosszútávú kimenetelére is. A fenti folyamatok pontosabb megismerése mindenféleképpen a közeljövő fontos kutatási területe, kijelölve az utat a bio-pszicho-szociális betegségmodell mind szélesebb kőrben történő elismerése felé.
A fentieket szem előtt tartva a konkrét kutatási témáim:
- A folsav anyagcsere és a folsavhiány feltérképezése IBD-s aktív és inaktív betegpopulációban. A folsavhiány esetleges szerepe IBD-s colorectalis daganatok kifejlődése esetén. A fenti vizsgálatokat Prof. Molnár Béla MTA Tanárral közösen tervezzük. A biológiai vizsgálatok az általa vezetett MTA kutatólaborban fognak megvalósulni.
- A biohasonló szerek eredményességének és biztonságosságának vizsgálata, az eredeti és a biohasonló szerek közötti váltások vizsgálata, valamint a biológiai szerek lehetséges kombinációjának kutatása.
- IBD-s betegpopulációban, régiónkban elsők között pheresis kezelés megtervezését és lefolytatását tervezzük.
- Az eddigi kutatásainkat folytatva szeretnénk pszichológus bevonásával vizsgálni a gyulladásos bélbetegek körében kialakuló mentális betegségeket, meghatározni az ez irányú terápiás lehetőségeket és ezek hatását a betegséglefolyásra.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )