Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A magasságnövekedés és nemifejlődés zavarai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Bertalan Rita Ágnes
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Mind a magasságnövekedés, mind a nemi fejlődés eltérései heterogén állapotok, melyeknek a hátterében gyakran genetikai eltérés áll, bár sok esetben a genetikailag jól definiált eltérések által okozott specifikus molekuláris mechanizmusok még tisztázatlanok. A vizsgálati metodikák (pl. panel/exom/genomszekvenálás, array vizsgálatok) robbanásszerű fejlődésének és a bioinformatikai módszerek alkalmazásának köszönhetően, egyre több genetikai eltérést sikerül beazonosítani mint a növekedési rendellenesség, ill. mint a nemi fejlődés okát, és ennek segítségével lépésről lépésre megismerni a betegséget okozó kóros élettani folyamatokat.
A növekedési zavar hátterében nemcsak hormonális eltérések lehetnek, beleértve a növekedésihormon (GH)/ inzulinszerű növekedési faktor1 (IGF1) tengelyt, a pajzsmirigy, glükokortikoid hormonokat és receptoraikat, hanem az alapvető sejtes folyamatok hibái is állhatnak.
Az epiphysealis porcműködés zavarait okozó eddig megismert genetikai eltérések a következő nagy csoportokba sorolhatók: 1. GH/IGF1 tengely, 2. parakrinfaktorok, 3. porc extracelluláris matrix, 4. intracelluláris jelátviteli utak, 5. alapvető sejtműködési folyamatok, 6. DNS repair mechanizmusok, 7. kromoszóma abnormalitások és gén kópiaszám eltérések, 8. imprinting mechanizmusok ill. uniparenterális dysomiák.
A DSD-ben (nemi fejlődés zavarai/eltérései, disorders/differences of sexual development) szenvedő betegeknél a genetikai vizsgálati metodikák széleskörű elérhetősége szintén nagy előrelépést jelent a diagnózis felállításában ill. a betegek még megfelelőbb klinikai követésében.
A nemi fejlődés eltérései négy nagy csoportra oszthatók, mint a 1. nemi kromoszomák hibái, 2. a gonád ill. 3. a külső és belső genitáliák fejlődési eltérései és 4. a pszichoszociális nem kialakulásának zavarai.
Eddigi munkáim alapján a további kutatásaim fő célja a gonad dysgenesisben szerepet játszó transzkripciós faktorok tanulmányozása. A herefejlődésben jelentős szerepet játszó SRY, SOX9, WT1, SF1, ill a petefészek fejlődéséhez nélkülözhetetelen FOXL2, WNT4, β-catenin mellett ma már több száz olyan faktor ismert, melyeknek a hibája az izolált gonad fejlődési zavar mellett, gyakran sok más szerv eltérését is okozva szindrómaként jelenik meg. Ezeknek a faktoroknak a petefészek, ill. a here fejlődésének az idején, a kaszkád szerű aktiválódásuk során, az időbeli és lokalizációs expresszójuk nagyon pontosan meghatározott, és mindemellett a mennyiségi megjelenésük is jelentősen befolyásolja a szöveteknek petefészekre vagy herére jellemző differenciálódási irányát.
Kutatásainkhoz különböző cito és molekuláris-genetikai vizsgálatokat - mint klasszikus Giemsa festéssel történő kariotípus meghatározás, FISH, CGH, MLPA szükség szerint génpanel, teljes exom/genom vagy 3. generációs, nanopórus-alapú szekvenálási módszereket - alkalmazunk a keresett betegségnek megfelelően.
Kutatásunk célja, hogy mind a növekedési, mind a nemi fejlődési eltérések hátterében álló ritka betegségek esetén: 1. genetikai eltéréseket identifikáljuk, 2. beazonosítsuk a geno-fenotípus összefüggéseket, 3. pontosítsuk a prognosztikai szempontból nagy jelentőségű fenotípus leírást, és 4. értékeljük az azonos kezelésre adott különböző terápiás választ más-más genotípusú egyénekben.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )