Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Innovációk az infektológiai betegségek megelőzésében, diagnosztikájában és kezelésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Lakatos Botond Tibor
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A téma célkitűzései A korszerű infektológiai megközelítés disszeminációja és tudományos alapjainak megerősítése.
A transzlációs tudomány innovációinak gyakorlatba való átültetése a napjainkban kihívást jelentő infekciós betegségek adekvát megelőzése, gyors felismerése és hatékony kezelése céljából.

A témán dolgozó hallgató számára javasolt kurzus(ok) elnevezése 1. A COVID-19 terápiás és megelőzési megközelítései
2. Újdonságok a HIV/AIDS kezelési és gondozási stratégiáiban
3. Utazási medicina, behurcolható trópusi betegségek aktualitásai, prevenciója
4. Antimikrobiális stewardship és lehetséges új eszközei


A 20. század végére a vakcinák és antimikróbás gyógyszerek fejlesztésében elért eredmények mellett a fertőző betegségek problematikája az ezredfordulót követően látszólag háttérbe húzódott. Jóllehet, utóbbi évek infekciókkal kapcsolatos folyamatai és jelenségei határozottan kidomborították, hogy a modern infektológiai ismeretek kutatásba, illetve gyógyításba való organizálása stratégiai, sőt beteg- és nemzetbiztonsági kérdés. A korszerű infektológia szemben a korábbi, klasszikus fertőző betegségekre fókuszáló diszciplinával egy komplex, igényes differenciáldagnosztikai megközelitésen alapuló, elsősorban konzultatív műfajt képviselő szakma. A társadalmi (várható átlagos életkor növekedés) és az egészségügyi rendszert érintő (fejlődő ellátás, módosult immunitású betegek számának növekedése, hatékony élet-meghosszabbító kezelések) változások miatt új kihívásoknak kell megfelelni.
A téma célkitűzése az új, tudományos alapokon nyugvó infektológiai ismeretek klinikai gyakorlatba való implementálása. Ennek egyik pillére hosszútávon a prevenciós szemlélet megerősítése, mely a vakcinológiai és szűrési stratégiák helyzetbe hozása mind a széles társadalom, mind pedig a különös megközelítést igénylő sérült immunitású betegek vetületében. A pontos differenciáldiagnosztika a szakmai igényesség, a betegbiztonságosság és a helyes terápiaválasztás szempontjából elengedhetetlen eszközrendszer.
A hallgatók számára javasolt konkrét témák aktualitásuk miatt nagy jelentőségűek.
1. A COVID-19 napjaink és életünk legtöbb aspektusát szervesen meghatározó részévé vált. A terápiás útkeresések folyamatát a kutatói-klinikai oldalról végigkísérve ma már kirajzolódnak a kezdetben akár ígéretesnek hitt zsákutcák, illetve a napjainkra már bizonyítékkal rendelkező kezelések. Alapvető felismerés, hogy a terápiás eszközrendszert a beteg klinikai stádiumához illesztett módon szükséges alkalmazni. A kezelés négy pillére: az antivirális -, a szupportív -, az antitest alapú - és immunmodulációs terápia, melyeket, a magas arányú túlélés érdekében személyre szabottan kell megtervezni. A témában rengeteg kérdés maradt nyitva, mely tudományos megválaszolást igényel.
2. A humán immundeficiencia (HIV) járványa, bár nem okozott olyan globális hatásokat prompt módon, mégis az elmúlt négy évtizedben, megközelítőleg egy nagyságrenddel több áldozatot hagyott maga után, mint a COVID-19 pandémia. A terápiás újdonságok évről évre egy hatékonyabb és jobban tolerálható gyógyszeres kezelést nyújtanak a betegek számára, mely életminőségüket drámaian javította az utóbbi időszakban. Az opportunista infekciók és a HIV komprehenzív, személyre szabott kezelését, a beteggondozás optimalizálását megalapozott kutatásokkal kell biztosítani.
3. Az utóbbi évtizedekben tapasztalható globalizációs folyamatok egyes fertőző betegségek terén a kockázat növekedését eredményezték. Kiemelt módon a mobilitás és migrációs folyamatok felgyorsulása, a légi forgalom extrém fokú növekedése, a klímaváltozás, a biodiverzitás csökkenése, együttesen eredményezi a részben állatokról emberre terjedő (zoonotikus eredetű), infekciós betegségek profilváltozását és egyes fertőzések elterjedtségének változásait. Az epidemiológia változásainak kutatása alapfeltétele a helyes és adekvát diagnózis felállításnak és kezelésnek.
4. A kórokozók egyre nagyobb mértékben észlelhető gyógyszer rezisztenciája a rutin betegellátás alapjait veszélyezteti. A problémát az elmúlt évek során az Egészségügyi Világszervezet a globális egészségügyet leginkább fenyegető jelenségei közé sorolta. Az antimikróbás terápia észszerű vezetése a korszerű infektológia hangsúlyos feladata. A széleskörű edukáció mellett az új antibiotikumok adekvát alkalmazását támogató innovatív programok bevetése és kutatása szükséges.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )