Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Györke Tamás
Molekuláris képalkotás az onkológiában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Györke Tamás
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A molekuláris képalkotó vizsgálatok, köztük az FDG-PET/CT, valamint szűkebb körben a SPECT/CT régóta kiterjedten használatos a lymphomák és a szolid tumorok diagnosztikájában. Legfontosabb szerepe a következő területeken van: a betegség stádiumának besorolása, a prognózis becslése és a terápiás válasz megítélése, akár már a kezelés korai szakaszában.
A PET vizsgálatok vizuális, kvalitatív kiértékelése mellett elterjedt a kvantitatív értékelés is, pl. a standard felvételi érték (SUV) alkalmazásával. Napjainkban újabb, a metabolikus tumor volumen (MTV), valamint az előbbi mellett a metabolikus aktivitás mértékét is figyelembe vevő, ún. total lesion glycolysis (TLG) mérések kerülnek előtérbe. Ezek a számítások csak fejlett szoftveres értékelő környezetben végezhetők el, ami örvendetes módon a Semmelweis Egyetem (SE) Nukleáris Medicina Tanszékén is rendelkezésre áll. További új lehetőséget jelentenek az úgynevezett radiomikai paramétereknek a vizsgálata és legújabban a mesterséges inteligencia nyújtotta lehetőségek tanulmányozása. A kutatásokban elsősorban ezeknek az újabb módszereknek a vizsgálatára nyílik lehetőség különböző daganattípusokban.

A lymphomák vonatkozásában magyarországi kutatásvezetőként a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által koordinált kutatás keretében jelentős, prospektíven bevont magyar, ill. nemzetközi beteganyag adatai is elérhetőek a témavezető számára.

A solid daganatok tekintetében jelenleg a Nukleáris Medicina Tanszéken a Témavezető irányításával három daganattípus, az emlő- és a tüdőtumorok, illetve a sarcomák esetében zajlik kutatás.

Az emlőtumorok esetében a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikával együttműködésben 2020-ban prospektív kutatást indítottunk “Interim FDG-PET/CT vizsgálat a korai válasz megítélésére emlődaganatos betegek primer szisztémás terápiája során” címmel.
Kutatások alapján a magasabb grádusú, hormonreceptor-negatív daganatok proliferációs rátája, következésképp FDG-felvétele (SUV) is magasabb. A statikus PET vizsgálatok mellett a dinamikus vizsgálatok során mért kinetikai paraméterek szintén szoros összefüggést mutatnak az emlőtumorok klinikopatológiai jellemzőivel, így képesek lehetnek előre jelezni a terápiás választ primer szisztémás terápia (PST) esetén.
Vizsgálatunk célja, hogy felmérjük, képes-e az interim PET/CT-vizsgálat megbízhatóan azonosítani a non-reszponder emlődaganatos pácienseket, akár már egy ciklus PST terápiát követően is:
1. Non-reszponder emlődaganatos betegek azonosítása interim PET/CT-vizsgálattal az első ciklus PST után a metabolikus válasz alapján.
2. A dinamikus FDG-PET/CT és a kinetikai analízis alkalmasságának vizsgálata a non-reszponderek korai azonosításában.

A gyermekkori sarcomák vonatkozásában a II. Gyermekgyógyászati Klinikával együttműködésben 2020-ban prospektív kutatást indítottunk “A PET-CT vizsgálat szerepe a gyermekkori sarcomák diagnosztikájában” címmel.
Az összes gyermekkori daganatos betegség körülbelül 13%-a sarcoma, amelynek három leggyakoribb szövettani típusa az osteosarcoma, a Ewing-sarcoma és a rhabdomyosarcoma. A három entitás közös klinikai jellemzője a multimodális kezelés, amely során kemoterápia mellett a műtéti eltávolítás és / vagy a radioterápia is szerepet kap. Az adekvát terápia megválasztásához elengedhetetlen a stádiummeghatározás, valamint vizsgálatok szükségesek a neoadjuváns terápiára adott válasz monitorizálására, a stádium meghatározására a kezelés végeztével, illetve az esetleges kiújulás korai detektálása céljából. Jelen gyakorlat szerint standard képalkotó modalitások használatosak: rtg-, CT-, illetve MR-vizsgálat és csontszcintigráfia.
Az elmúlt években számos tanulmány jelent meg a PET/CT-vizsgálat staging, terápiára adott válasz és utánkövetés során kimutatott előnyeiről.
Kutatásunk céljául tűztük ki az FDG-PET/CT vizsgálat eredményeinek összehasonlítását egyéb jelenleg is használt képalkotó modalitásokkal. Az összehasonlítás szempontjai a következők:
1. A staging vizsgálatok során a primer és metasztatikus léziók detektálása, illetve a radiofarmakon-felvétel mértékének alapján a prognózis becslése.
2. A kezelés során végzett interim képalkotó vizsgálatok alapján a terápiás válasz meghatározása.
3. A kezelést követően a betegség állapotának monitorizálása, illetve az esetleg kiújulás kimutatása.

A tüdőtumorok vonatkozásában az FDG-PET/CT indikációi között szerepel a soliter pulmonalis nodulusok karakterizálása, a nem kissejtes tüdődaganatok stádiumának meghatározása, a terápia hatásosságának felmérése, a recidíva kimutatása, illetve a sugárkezelés céltérfogatának meghatározása. A szakirodalom szerint a PET/CT szenzitivitása 96%, specificitása 79% a tüdőtumorok kimutatásában. A tüdődaganatok esetén a pontos szövettan, illetve molekuláris patológiai státusz meghatározása nagyon fontos, ugyanis a nem kissejtes tüdőtumorok kuratív sebészi kezelése csak az esetek kis százalékában lehetséges, a betegek többsége sugár- vagy kemo-, illetve újabban biológiai terápiában részesül. A biológiai terápia előtt feltétlenül meg kell vizsgálni bizonyos fehérjék jelenlétét, vagy esetleges mutációját a daganatokban. Tüdőtumorok esetén a leggyakrabban vizsgált fehérjék a PD-L1 és a K-Ras, amelyek jelenléte, illetve mutációja rosszabb prognózissal jár, azonban alkalmassá teszi a betegeket biológiai terápiára. A primer tumor FDG-felvétele, azaz a SUV egyenes arányosságban van a proliferációs kapacitással és a növekedési rátával, azaz minél magasabb az FDG-felvétel, annál nagyobb a biológiai agresszivitás és annál rosszabb a prognózis. Ez alapján logikusnak tűnik, hogy a PD-L1 pozitivitás, illetve a K-Ras mutációja szintén befolyásolja az FDG-felvételt.
Utóbbi vizsgálatára kedvező eredményeket adó retrospektív feltáró vizsgálatot végeztünk. Ezt a vizsgálatot szeretnénk kiterjesztve tovább folytatni, kiegészítve egyéb radiomikai jellemzők és a mesterséges intelligencia szerepének a feltárásával.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )