Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hevített dohánytermékek szájüregi hatásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Kispélyi Barbara
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A dohányzó felhasználói kör szokásainak megváltozása kapcsán egyre indokoltabb foglalkozni az ún. hevített dohánytermékekkel, az elektronikus cigarettával, annak elterjedtségével és az emberi szervezetre gyakorolt hatásával. Az elektronikus cigaretta világviszonylatban és Magyarországon is egyre népszerűbbé válik, mint nikotinpótló, dohányzásról történő leszokást segítő eszköz.
Más nikotinpótló termékektől eltérően az elektronikus cigaretta lehetővé teszi a nikotinadagolásnak az egyéni igényekhez való pontos igazítását, azaz változtatható az elfogyasztott nikotin mennyisége. Az elektronikus cigarettába (e-cigaretta) tölthető liquidek különböző nikotintartalommal kerülnek forgalomba. Lehetőség van arra, hogy a leszoktatás során alkalmazott liquidek nikotintartalmát fokozatosan csökkentsük, így lehet hozzászoktatni a pácienseket egyre csökkenő mennyiségű nikotin bevitelére. A folyamat célja, hogy a dohányosok nikotinmentes e-liquidet használjanak. A hagyományos cigarettáról történő leszokás nehézsége a dohányzás szertartásos mozdulatsorának hiánya. Az e-cigaretta, mivel megfelelő dohányzás-szimulációs eszköz, ezt a problémát is orvosolja, így pszichológiailag jobban segít a leszokásban, mint például a rágógumi vagy a tapasz.
Az e-cigaretta hagyományos dohányzással szembeni nagy előnye, hogy kevésbé egészségkárosító és a környezetre veszélytelenebb alternatívát kínáló eszköz. Használata közben nem megy végbe égésfolyamat, így a nikotinon kívül nem visz be a szervezetbe egyéb, a cigarettafüstben megtalálható, jellemzően a dohány és a papír égése során keletkező, közismerten mérgező vagy rákkeltő anyagokat, így a hagyományos cigaretta által előidézett légzőszervi és szív-, érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések kialakulásának kockázata kisebb; illetve a passzív dohányzás lehetősége is kizárt. Továbbá mellette szól, hogy hosszú távon jóval gazdaságosabb, mint a hagyományos dohányzás.
Az elektronikus cigaretta pozitív hatásait sokan megkérdőjelezik. Kutatásunk során szeretnénk megvizsgálni, hogy ez az általunk a hagyományos dohányzásnál kevésbé károsnak ítélt és a dohányzásról történő leszoktatást nagy mértékben elősegítő eszköz milyen hatással van az emberi szervezetre, ezen belül is leginkább a szájüregre.


Feltétlezhető, hogy a páraképződés fokozza a mikroerek, kapillárisok permeabilitását és így az elektronikus cigaretta liquidjében lévő anyagok felszívódását a szájüregi nyálkahártyán keresztül. Ugyanakkor a különböző koncentrációban lévő nikotin ezzel ellentéses érszűkítő hatással bír.

Tervezett vizsgálatok:
A kutatás célja a nikotinos, nikotinmentes és a liquid mentes elektronikus cigarette és ún. IQOS típusú készülék akut szájüregi hatásának vizsgálata, illetve annak összehasonlítása a hagyományos cigaretta akut szájüregi hatásával.
Tervezett vizsgálatok:
1. A szájnyálkahártya véráramlás változásának mérése Perilam PSI System High Resolution segítségével, mely LASCA (Laser speckle contrast analysis) módszer elvén működik. A méréseket két helyen, a kemény szájpadon és egy frontfog melletti buccalis gingiván végezzük.
2. Kilélegzett CO mérése Smokerlyzer piCO műszer segítségével.
3. Irodalmi metaanalízis segítségével vizsgálnánk az elektronikus cigaretta orális környezetre (pl. parodontium, zománcfelszín, implantátum) kifejtett hatását, carcinogen voltát. (Transzlációs Medicina)

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )