Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Multifunkciós implantációs fejek, digitális analógok és 3d nyomtatott implantációs modellek összehasonlítása és pontosságának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Kispélyi Barbara
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A CAD/CAM digitális tervezés és az additív eljárások együttesen lehetővé teszik számunkra az egyedi, bonyolult háromdimenziós formák tervezését és a gyártását a fogászat számos szakterületén. A technológiához rendelkezésre álló anyagok széles választékának hatására az additív gyártás robbanásszerűen terjed el mind a fogorvosi rendelőkben, mind a fogtechnikai laboratóriumokban.
Minden esteben - a digitális modell alapján - 3D nyomtató segítségével rétegről rétegre épül fel a tárgy, a rétegek az alkalmazott technológiától függően különböző módon szilárdulnak meg. Ezeknek a rétegeknek mindegyike a végső objektum vékonyan szeletelt vízszintes keresztmetszetének tekinthető. A nyomtatás folyamatát, a végtermék minőségét számos tényező befolyásolja a gyártási folyamat során. Milyen additív elven működő gépet használunk, hogyan utókezeljük a terméket a felhasználás előtt, hogyan tervezzük meg a tárgy háromdimenziós képét, a szupportokat; hová helyezzük el a tárgyasztalon a geometriai objektumot, milyen alapanyagból nyomtatunk stb. Az additív eljárással készülő végtermék felhasználása a fogászat szempontjából kettős: használhatjuk mint orvosi segédeszközt és alkalmazhatjuk, mint végterméket, azaz a beteg által viselt, használt terápiás eszközt.
A fogászati segédeszközként alkalmazott minták, modellek elengedhetetlen hozzátartozói a fogpótlásoknak akár hagyományos, akár digitális odontotechnológiai eljárásokkal készítünk restaurátumokat. Az implantátumon elhorgonyzott és megtámasztott fogpótlások készítése során olyan speciális modelleket alkalmazunk, ahol a mintákban az implantátumhoz hasonló paraméterekkel rendelkező analógok/replikák helyezkednek el a szájüregi pozíciónak megfelelő helyzetben.
Amennyiben digitális úton készítjük el az implantátumon elhorgonyzott fogpótlást additív eljárással készülnek el a modellek, melyekbe utólagosan rögzíthetőek a digitális analógok. Ezen analógok modellben történő rögzítettségének is többféle módja van. Van olyan analóg amely két részből áll és csavarmenet segítségével illeszthetőek össze, míg vannak egyrészes digitális analógok, melyeket a frikció rögzít a 3d nyomatott modellben. A modell alapanyaga, a nyomatási beállítások, az alkalmazott digitális analóg típusa és száma, valamint több analóg esetében az analógok egymáshoz viszonyított helyezte, angulációja vagy mélysége mind-mind olyan paraméter, amely befolyásolhatja a replika pontosságát a modellben és ezáltal a végleges fogpótlás pontosságát is a szájban lévő implantátumhoz. Feltételezhető, hogy kisebb kiterjedésű fogpótlások esetén a digitális technológia legalább olyan pontos, ha nem pontosabb, mint a hagyományos eljárás, ugyanakkor nagy fesztávolságú, többtagú fogpótlások esetén kérdéses, hogy melyik eljárás biztosítja a legpontosabb végeredményt a páciens számára. Az analógok helyzetének meghatározásához digitális szkennelési eljárást alkalmaznánk úgynevezett scan bodyk (digitális lenyomati fejek) segítségével, ahol a scan body speciális geometriai alakját felismerve a szkenner tudja pozícionálni az implantátum helyzetét a szájban és a digitális analóg helyzetét a 3d nyomatott modellben. Így az eredmények összehasonlíthatóak és kielemezhetőek.
A fogászati implantológia elmúlt pár évében jelentek meg az úgynevezett multifunkciós implantációs fejek. Ezeknek előnye, hogy az implantátumhoz rögzítve egyszerre több funkcióval is bírnak, így a gyógyulási és lenyomatozási időszakban nem szükséges őket a szájból eltávolítani veszélyeztetve ezzel a gyógyuló hámcsatorna és epitheliális záródás integritását. Ezen multifunkciós fejek egyszerre gyógyulási csavarok, hagyományos és digitális lenyomati fejek és ideiglenes fogpótlások alapjai. A gyárilag kapható fejeket azonban megfelelő CAD/CAM eljárással egyedi úton is el lehet készíteni.
Vizsgálatunkban több kérdésre is keressük a választ. Egyrész az egyedi multifunkciós vagy a gyári fejek a pontosabbak-e, illetve egyazon fejtípuson beül melyik lenyomatvételi eljárással (hagyományos vagy digitális) érhető el pontosabb implantátum pozíció végeredményként az alkalmazott modellben.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )